Masz telefon z 8 GB pamięci? Lepiej nie instaluj Windowsa 10

Windows 10, Windows Phone, Lumia, Nokia, Microsoft

Microsoft zapowiedział, że aktualizację do Windows 10 otrzymają te telefony, które mają co najmniej 8 GB pamięci masowej. Z tego też powodu odpadły takie modele, jak chociażby Lumia 530. Jednak wcale nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Nawet przy 8 GB pamięci nie polecałbym aktualizowania smartfona do Windowsa 10.

Powód jest bardzo prosty – po takiej aktualizacji smartfon praktycznie stanie się zwykłym telefonem. No bo nie potrafię inaczej nazwać sytuacji, w której do dyspozycji użytkownika zostaną raptem 3 GB pamięci masowej. Tak, tylko 3 GB, ponieważ sam system ma zajmować aż 5 GB przestrzeni dyskowej w przypadku takich urządzeń.

Co ciekawe, w przypadku telefonów z bardziej pojemną pamięcią, system będzie zajmował jeszcze więcej miejsca. I tak na sprzętach z 16 GB pamięci do dyspozycji użytkownika zostanie około 10 GB (system zużyje 6 GB), a w przypadku 32 GB pozostanie 25 GB wolnej pamięci (7 GB na system).

Oczywiście aktualizacja telefonów z 8 GB pamięci będzie jak najbardziej możliwe, ale wątpię czy będzie miała większy sens. Zaledwie 3 GB na aplikacje, zdjęcia i muzykę – to zdecydowanie za mało, przynajmniej dla mnie. Posiadacze tańszych Lumii będą mieli ciężki orzech do zgryzienia. Staną przed wyborem albo nowego systemu operacyjnego Windows 10, albo większej swobody w korzystaniu z telefonu.

Ja wybrałbym jednak więcej wolnej pamięci…

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o