Android nie miał szans z Windows Phone. Mobilne kafelki wygrały

HTC One for Windows to nic innego, jak HTC One M8 z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows Phone. Specyfikacja obu urządzeń jest identyczna. Nie znaczy to jednak, że urządzenia nie różnią się od siebie. Spora różnica jest chociażby w czasie działania na baterii.

Argument o dłuższym działaniu na jednym ładowaniu baterii wystosowało samo HTC. Producent twierdzi, że różnice między Windowsem Phone i Androidem są dość spore, pomimo tego, że w smartfonach zastosowano dokładnie te same podzespoły.

I tak na przykład bateria w HTC One M8 z Androidem wytrzymuje około 12 godzin ciągłego korzystania z urządzenia. Jak na zielonego robota, nie jest to wynik zły. Jednak ten sam sprzęt, ale z systemem Windows Phone wytrzyma aż 21 godzin ciągłego korzystania z telefonu. To różnica aż 75 proc. Co innego, gdybyśmy mówili o 2-3 godzinach, ale aż 9 to naprawdę kolosalna odmiana. Dużo lepiej jest także w przypadku czasu czuwania. One z Androidem osiąga 12,2 dnia, a HTC One for Windows 15,5 dnia.

htc-one-m8-back

Chociaż spodziewałem się tego, że Windows Phone wygra w taki porównaniu, to jednak nie sądziłem, że różnica będzie aż tak duża. Mobilne kafelki to system zamknięty, przystosowany do pracy na kilkunastu, może kilkudziesięciu specyfikacjach sprzętowych, a przez to lepiej zoptymalizowany. To żadna tajemnica. Z kolei Android jest oprogramowaniem otwartym, które producenci urządzeń mogą w dużym stopniu modyfikować, i które działa na prawie 19 tys. różnych sprzętów (!!!). W takim wypadku optymalizacja musi być gorsza niż u konkurencji.

Nie zapominajmy jednak, że deklaracje producenta, a rzeczywistość, to mogą być dwie różne sprawy. Wiedzą o tym redaktorzy serwisu Slashgear, którzy postanowili dokładnie sprawdzić, jak wypadają akumulatory w HTC One for Windows i HTC One M8.

Oba telefony pozostawiono w trybie czuwania i po pewnym czasie sprawdzano, jak prezentuje się poziom naładowania baterii. Po 1 godzinie One M8 miał 98 proc., a One for Windows 100 proc. Po 3 godzinach i 25 minutach telefony pokazywały odpowiednio 93 proc. i 99 proc. Kolejny raz poziom naładowania akumulatora sprawdzono po 1 dniu 2 godzinach i 41 minutach. Oczywiście wciąż prowadził telefon z Windows Phone, który miał jeszcze 81 proc. baterii, podczas gdy wersja z Androidem pokazywała tylko 68 proc. naładowania.

To kolejny dowód na to, jak wielki wpływ na długość pracy na baterii ma oprogramowanie. I wygląda na to, że pod tym względem Windows Phone miażdży Androida.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o