Aktualizacje aplikacji na Androida stały się dużo mniejsze

Wiele osób wyłącza automatyczne aktualizacje aplikacji na Androida lub przynajmniej pozwala na to tylko przy połączeniu WiFi. Nie ma czemu się dziwić – szkoda byłoby marnować pakiet danych na niezbyt pilne aktualizacje. Jest jednak szansa, że problem właśnie zniknął. Dzięki Google aktualizacje stały się dużo mniejsze.

Automatyczne aktualizowanie aplikacji i gier przy małym pakiecie danych nie ma najmniejszego sensu. Potrafi to każdego miesiąca pochłonąć nawet kilka gigabajtów danych bez powodu. Przecież niewielkie zmiany w appce Facebooka lub Instagrama mogą poczekać aż wrócimy do domu. Tak samo nasze ulubiony gry, które potrafią zajmować coraz więcej miejsca. Google dostrzegł ten problem o postanowił w jakiś sposób mu zaradzić.

Tym nowym sposobem ma być nowa funkcja kompresji plików APK, która – zdaniem firmy – drastycznie zmniejsza pojemność aktualizacji i tym samym ewentualne zużycie danych. Co to oznacza dla nas w praktyce? Google opisuje na swoim blogu dokładne działanie nowego algorytmu. Najważniejsze z perspektywy użytkownika jest jednak to, że rozmiar na nowo instalowanych aplikacji zmniejszy się średnio o około 12 procent. Jeszcze więcej zyskamy w przypadku aktualizacji. Te średnio mają być mniejsze o 65 procent. W niektórych przypadkach można liczyć na redukcję rzedu nawet 90 procent.

Ale to nie jedyna zmiana. Od teraz w Sklepie Google Play pojawi się także informacja, jaki rozmiar ma dana aktualizacja. Dzięki temu będziemy mogli zdecydować czy jesteśmy w stanie poświęcić tyle MB z pakietu danych, aby już teraz cieszyć się nowszą wersją danej appki lub gry.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o