Rocket VPN – prosty sposób na bezpiecznie połączenie z Internetem

VPN ma różne zastosowanie. Z jednej strony może służyć jako zabezpieczenie, które w tajemnicy trzyma nasze połączenie internetowe. Z drugiej strony może pomóc w uzyskaniu dostępu do usług, które w naszym kraju nie działają. VPN można używać także w telefonach z Androidem lub iOS. Służy do tego między innymi aplikacja Rocket VPN.

Rocket VPN to dostępna za darmo aplikacja do tworzenia tzw. połączenia tunelowego, które jest prywatne i dzięki temu nikt nie ma dostępu do przesyłanych informacji. To podstawowa funkcja aplikacji. Postanowiłem sprawdzić, jak appka działa.

Instalacja Rocket VPN

Aplikacja Rocket VPN jest dostępna za darmo w Sklepie Google Play, a także Apple App Store. Jednak korzystanie z niej nie jest całkowicie darmowe. Bez opłat możemy wykorzystać jedynie 250 MB danych miesięcznie, co przekłada się na odwiedzenie kilkudziesięciu standardowych stron internetowych. Niektórym może to w zupełności wystarczyć. Dla innych będzie to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Dla tych drugich Rocket VPN przygotowało płatne plany. Do wyboru są:

  • 20,87 zł za miesiąc,
  • 46,99 zł za 3 miesiące (wychodzi 15,66 miesięcznie),
  • 125,28 zł za rok (wychodzi 10,44 zł miesięcznie).

W każdym z tych planów mamy nielimitowany transfer, dzięki czemu oferta wydaje się niezwykle ciekawa.

rocket-vpn-android-1

Korzystanie z Rocket VPN

Po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukaże się prosty ekran z informacją na temat dostępnego transferu, możliwością wyboru kilku krajów połączenia oraz przyciskiem „Connect”. W przypadku Polski najlepiej będzie wybrać serwery niemieckie, ponieważ powinny działać najszybciej. Jeśli jednak chcemy uzyskać dostęp do usługi, która jest dostępna np. w USA, to musimy zdecydować się właśnie na amerykańskie serwery. Do wyboru mamy:

  • USA,
  • Niemcy,
  • Francję,
  • Wielką Brytanię,
  • Japonię,
  • Singapur,
  • Asutralię.

Klikamy przycisk „Connect”, akceptujemy komunikat, który informuje o tym, że połączenie może być monitorowane i możemy zacząć korzystać z Sieci.

Od tego momentu nasze połączenie z Internetem jest w pełni szyfrowane. Możemy korzystać z tradycyjnych przeglądarek oraz aplikacji mobilnych bez obawy, że ktoś przejmie przesyłane przez nas informacje. Sprawdzałem wiele aplikacji i wszystkie działały bez zarzutu – Facebook, Chrome, Twitter, Instagram oraz YouTube.

Prędkość łącza

Korzystając z VPN – obojętnie jakiego – trzeba liczyć się z jedną rzeczą. Połączenie internetowe będzie wolniejsze. W dużej mierze zależy to od jakości sieci, ale około 4-krotny spadek prędkości jest czymś zupełnie normalnym. Tak to już działa i raczej trudno obejść ten problem.

Sprawdziłem, jak sytuacja ma się w przypadku Rocket VPN. Na domowym połączeniu WiFi normalnie uzyskuje transfery na poziomie 40 Mbps przy pobieraniu i 10 Mbps przy wysyłaniu danych. Mowa oczywiście o telefonie komórkowym. Ping zazwyczaj mieści się w 20 ms. Po uruchomieniu aplikacji Rocket VPN uzyskałem wyniki 8,5 Mbps pobierania oraz 8,9 Mbps wysyłania. Do tego dość znacząco wzrósł ping, ponieważ wyniósł 65 ms. W trakcie normalnego korzystania z Internetu nie stanowi to żadnego problemu, ale już w grach online może być kłopotem. Tylko kto gra, używając jednocześnie VPN?

rocket-vpn-android-7

rocket-vpn-android-8

Identyczny test przeprowadziłem z wykorzystaniem sieci komórkowej. W moim domu bez problemu łapię zasięg LTE, więc wyniki są nieco lepsze. Normalnie uzyskuję około 48 Mbps pobierania i 21 Mbps wysyłania danych. Ping to około 30-40 ms. Po włączeniu Rocket VPN udało się osiągnąć ponad 31 Mbps pobierania i 26 Mbps wysyłania danych. Jedynie ping jest nieco słabszy i wynosi 87 ms. Jak widać, w przypadku sieci komórkowej spadek prędkości jest zdecydowanie mniejszy. VPN ma też przede wszystkim wpływ na pobierane dane, a mniejszy na wysyłane.

Po co VPN?

Korzystanie z VPN w domu nieco mija się z celem, chociaż może mieć zastosowanie w przypadku chęci uzyskania dostępu do usługi niedostępnej w Polsce. Dużo lepszym pomysłem byłoby korzystanie z połączenia tunelowego w trakcie korzystania z ogólnodostępnych sieci WiFi, np. miejskich, w restauracjach lub sklepach. Dlaczego? Ponieważ w takich miejscach bardzo łatwo przejąć nasze dane, a nawet zmusić nas do zainstalowania szkodliwego oprogramowania na telefonie. VPN całkowicie nas przed tym chroni i atakujący będzie musiał obejść się smakiem.

Rocket VPN to z jednej strony bardzo prosta, a z drugiej niezwykle przydatna aplikacja. Ma wszystko, czego można by oczekiwać od appki tego typu. Zalecam korzystanie z niej przede wszystkim osobom, które często łączą się z ogólnodostępnymi sieciami WiFi. Zawsze warto dbać o bezpieczeństwo. Rocket VPN możecie pobrać za darmo ze Sklepu Google Play lub Apple App Store:

google_play

apple_store

Tekst powstał przy współpracy z firmą Liquidum, która stworzyła aplikację Rocket VPN. Deweloper nie miał jednak wpływu na wydźwięk testu, ani przeprowadzane testy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o