Oficjalnie: WhatsApp wprowadza darmowe, szyfrowane wideorozmowy

Od kilku tygodni komunikator WhatsApp – należący do Facebooka – testował funkcję wideorozmów w wersji beta swojej aplikacji. Testy najwyraźniej się udały, bo w ciągu najbliższych dni funkcja zostanie wprowadzona do głównej aplikacji.

Tak samo, jak miało to miejsce w przypadku wersji beta, prowadzenie wideorozmów będzie wymagało, aby osoby po obu stronach miały najnowszą wersję aplikacji. Ale to wydaje się dość oczywiste skoro funkcja zostanie wprowadzona dopiero w nadchodzącym wydaniu WhatsAppa.

Wprowadzenie wideorozmów było bez wątpienia sporym wyzwaniem dla programistów WhatsAppa. Przede wszystkim dlatego, że aplikacja ma opinię bardzo stabilnej. Pozwala na wysyłanie wiadomości nawet przy gorszym połączeniu internetowym. Utrzymanie tego samego w przypadku wideorozmów, czyli dużo większej ilości danych, nie jest zadaniem łatwym. Ale tutaj z pomocą przychodzi Facebook.

– Facebook pozwolił nam skorzystać ze swoich serwerów i łączy zarówno w przypadku tradycyjnych rozmów audio, jak i wideorozmów. To pozwoli nam jeszcze szybciej i jeszcze bardziej rozprzestrzenić nową wersję aplikacji – powiedział Jan Koum, założyciel WhatsAppa, w rozmowie z Reutersem.

Poza tym WhatsApp postawił sobie za cel to, aby rozmowy wideo dobrze działały także na słabszych telefonach. Do tego były właśnie potrzebne beta testy. Warto także wspomnieć, że przesyłane dane będą szyfrowane, więc – w teorii – nieodstępne dla osób z zewnątrz.

Nowa wersja aplikacji ma się pojawić w ciągu kilku dni na Androidzie, Apple iOS oraz Windowsie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o