XPrivacy pozwala zarządzać uprawnieniami aplikacji

Aplikacje na Androida czasami chcą mieć dostęp do zbyt wielu rzeczy. Czasami nawet rezygnujemy z instalowania ich, właśnie z tego powodu. Rozwiązaniem tego problemu może być aplikacja o nazwie XPrivacy, dzięki której możemy kontrolować uprawnienia appek.

Aplikacja została stworzona przez dewelopera M66B. Jak już pisałem – program pozwala kontrolować uprawnienia aplikacji. I nie chodzi tylko o nowo instalowane programy. Równie dobrze możemy zmienić uprawnienia już zainstalowanych aplikacji.

Oprócz tego, dzięki XPrivacy można nawet zmienić koordynaty GPS, aby niepożądane firmy nie wiedziały, gdzie jesteśmy albo zmienić adres MAC. W przyszłości M66B chce dodać jeszcze więcej funkcji do swojego programu, co powinno ucieszyć wszystkich tych, którzy dbają o swoją prywatność.

Niestety, XPrivacy ma pewne ograniczenia. Po pierwsze, konieczne jest wykonanie roota w telefonie. Po drugie, aplikacja działa tylko z Androidami w wersji co najmniej 4.1 (MIUI nie jest kompatybilne!). Warto też, przed instalacją appki, wykonać kopię zapasową danych. W razie czego.

Lista blokad, które można nałożyć dzięki XPrivacy, wygląda następująco:

– konta (Google, Facebook itd.),
– przeglądarka (historia, zakładki itp.),
– kalendarz,
– wykonywanie połączenia, SMS-y i MMS-y,
– kontakty,
– dane urządzenia,
– dostęp do Internetu,
– lokalizacja,
– media (zdjęcia, filmy itd.),
– pamięć telefonu (w tym karta SD),
– system (zainstalowane appki, uprawnienia superuser itd.)

Program oczywiście nie jest darmowy. Kosztuje około 13 złotych. Zalecam ostrożność przy korzystaniu z niego. Tego typu aplikacje mocno ingerują w system i nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć.

google-play

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o