Google oficjalnie zapowiada nowego Androida stworzonego do pracy

W samym tylko 2014 roku na całym świecie sprzedało się ponad miliard telefonów komórkowych z Androidem. Zielony robot to bez wątpienia najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Jednak wciąż nie uchodzi za zbyt bezpieczny. Z tego też powodu biznesmeni lub korporacje często wybierają dla swoich pracowników inne rozwiązania, np. iPhone’y lub BlackBerry. Google postanowił to zmienić i tak powstała nowa wersja systemu – Android for Work (Android do pracy).

Android do pracy ma być odmianą systemu operacyjnego z zielonym robotem, stworzoną specjalnie z myślą o firmach. Na oficjalnym blogu Google możemy przeczytać, że oprogramowanie ma być przede wszystkim bezpieczniejsze i mieć dużo większe możliwości w zakresie personalizacji. Podstawowe komponenty Androida for Work to:

Profile

Domyślne szyfrowanie i możliwość tworzenia profilów w Androidzie Lollipop zostały połączone z zabezpieczeniami SELinux. Dzięki temu użytkownicy mogą stworzyć swój profil do pracy, który będzie całkowicie odizolowany od normalnego konta użytkownika. Dzięki temu na urządzeniu mogą działać jednocześnie aplikacje stworzone do pracy wraz z prywatnymi programami danej osoby i nie będą one miały na siebie żadnego wpływu. Wszystkie dane będą bezpieczne.

Aplikacja Android for Work

Każdy posiadacz Android w wersji od Ice Cream Sandwich do KitKata mogą same zainstalować sobie aplikację Android for Work. Dzięki niej można mieć dostęp do bezpiecznego i odizolowanego pakietu programów potrzebnych do pracy, np. dokumentów, kalendarza, kontaktów, czy też przeglądarki. Co więcej, lista aplikacji może być edytowana przez dział IT w firmie.

tablet-smartfon-android-for-work-nexus

Google Play for Work

Specjalna wersja Sklepu Google Play do pracy ma ułatwiać instalowanie odpowiednich aplikacji na telefonach pracowników. W markecie będą dostępne tylko te appki, które zostały sprawdzone i zatwierdzone przez dział IT.

Wbudowane aplikacje

Google przygotował także zestaw aplikacji do pracy, które mogą się przydać pracownikom dużych firm. Dostępne będą biznesowe wersje takich programów, jak chociażby kalendarz, e-mail, czy też kontakty. Poza tym aplikacje pozwolą na tworzenie dokumentów, prezentacji i arkuszy kalkulacyjnych, a także podglądanie ich i edytowanie.

Google nie jest sam

Google nie jest jednak na tej drodze sam. Android for Work powstaje z całą grupą partnerów, którzy mają oferować urządzenia, aplikacje i wszelkiej maści zabezpieczenia, które mogą się okazać przydatne dla pracowników firm. Nowa wersja Androida ma być przede wszystkim bezpieczna i łatwa do zarządzania przez dział IT.

android-for-work-partnerzy

Całkiem nieźle Google

Pomysł wydaje się ciekawy. Nie jest chyba tajemnicą, że Android nie był zbyt często wybierany przez duże firmy – a tak przynajmniej mi się wydaje. Teraz jest szansa, aby to zmienić. Google najwyraźniej chce zmienić nieco wizerunek swojego systemu. Android nie ma być już tylko otwartym, stworzonym przede wszystkim do zabawy systemem, który nie uchodzi za zbyt bezpieczny. Teraz ma być także narzędziem do pracy, systemem bardziej dojrzałym i przede wszystkim bezpiecznym. To słuszna koncepcja.

Zastanawia mnie jednak, na jakich zasadach Android do pracy będzie dystrybuowany. Przecież Google musi dostarczyć firmom jakieś narzędzia, które pozwalałbym chociażby działowi IT na kontrolowanie telefonów pracowników i zarządzanie dostępnymi aplikacjami. No i pełna wersja Androida for Work jest ograniczona do Lollipopa, a posiadacze starszych wersji mogą jedynie poznać namiastkę możliwości oprogramowania przez zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Tymczasem wszyscy wiemy, jak wiele jest w tym momencie smartfonów z lizakiem.

Dużo będzie też zależało od partnerów, którzy mają dostarczać nie tylko urządzenia, ale także aplikacje i wszelkiej maści rozwiązania biznesowe. I z tego powodu producenci będą musieli aktualizować swoje smartfony, nie tylko te z najwyższej półki. Bo jakoś nie wyobrażam sobie, aby firma wykupiła pakiet Android for Work po czym okazałoby się, że można go zastosować w smartfonach aż 1 proc. pracowników…

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o