Wszystkie najważniejsze nowości w Androidzie 5.0 Lollipop!

Android 5.0 Lollipop został pierwszy raz zaprezentowany kilka tygodni temu, w trakcie Google I/O. Wczoraj niby oficjalnie zadebiutował, chociaż na rzeczywistą premierę przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka dni. Jakie nowości wydają się najciekawsze i najważniejsze dla przyszłych użytkowników?

Material Design

Tego chyba nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesował się wcześniej tematyką nowego Androida. Android ma być bardziej płaski, żywy, a przy tym nowocześniejszy, głównie dzięki imponującym animacjom. Material Design mogliśmy zobaczyć już na wcześniejszych prezentacjach, zdjęciach, a nawet filmach.

Nowe powiadomienia

Sporo zmian czeka system powiadomień. Najciekawsza wydaje się możliwość ustawienia priorytetów powiadomień, dzięki czemu na telefonie będą nam wyskakiwać tylko informacje od konkretnych osób lub konkretnych aplikacji. Oczywiście możliwe będzie ustawienie konkretnych godzin, w których priorytety mają działać. Poza tym otrzymamy możliwość ukrycia konkretnych treści w powiadomieniach, także jeszcze lepszą kontrolę nad tym, które aplikacje będą miały możliwość wyświetlania powiadomień. Warto jeszcze wspomnieć o bardziej inteligentnym rankingu powiadomień na podstawie typu komunikatu i tego, od kogo pochodzi.

Bateria

Kilku nowości doczekał się także system zarządzania baterią w telefonie. Po pierwsze, Android będzie miał wbudowany mechanizm oszczędzania energii, który ma wydłużać czas działania smartfona o jakieś 90 minut. Po drugie, w trakcie ładowania będziemy informowani za ile czasu akumulator osiągnie 100 proc. No i wreszcie w ustawieniach baterii system poda nam szacunkowy czas działania urządzenia do momentu całkowitego rozładowania.

nexus-android-lollipop

Bezpieczeństwo

Android 5.0 Lollipop ma być także bezpieczniejszy. Najważniejszą nowością jest domyślnie włączone szyfrowanie danych. Poza tym telefon będzie można sparować z konkretnymi urządzeniami, np. zegarkiem z Android Wear lub samochodem z Android Auto.

Dzielenie się urządzeniem

Android 5.0 Lollipop pozwoli na tworzenie kilku kont Google na jednym urządzeniu, a także szybkie i wygodne przełączanie się między nimi. Co ważne, każde konto może mieć dostęp do innych danych, czy też aplikacji. System pozwoli także na utworzenie konta gościa z ograniczonymi możliwościami. Google zapewnia także, że jeśli zgubimy lub utracimy nasz telefon, to wystarczy zalogować się na inne konto z Androidem Lollipop, aby szybko odzyskać wszystkie dane, w tym wiadomości, zdjęcia, czy też kontakty.

Nowy ekran szybkich ustawień

Na górnej belce telefonu pojawią się nowe szybkie ustawienia. Mamy mieć kontrolę nad większą liczbą elementów (np. automatycznym obracaniem ekranu, latarką itd.), a włączanie i wyłączanie poszczególnych modułów, np. WiFi lub Bluetooth ma być jeszcze łatwiejsze.

I dużo, dużo więcej…

To jednak jeszcze nie koniec. Android 5.0 Lollipop to także nowe środowisko rozruchowe – ART (już w finalnej wersji), które ma zapewnić szybsze działanie aplikacji, obsługa 64-bitowej architektury, obsługa systemów audio 5.1 oraz 7.1, wsparcie dla USB Audio, co oznacza, że do portu USB telefonu będziemy mogli podłączać słuchawki lub mikrofon, nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K (10 bit, HVEC), obsługa OpenGL ES 3.1, współpraca z Android TV, szybkie przenoszenie wszystkich ustawień ze starego urządzenia na nowe (przez NFC) i wiele, wiele więcej.

Android 5.0 Lollipop ma oficjalnie pojawi się już jutro 17 października. Właśnie wtedy Google ma udostępnić pierwsze obrazy systemy dla starszych Nexusów (4, 5, 7 i 10). Jak tylko się pojawią, to będziemy je instalować i oczywiście napiszemy recenzję.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o