Android na telewizorze – na to czekał Smart TV

Telewizory z systemem Android w Polsce pojawiły się już w zeszłym roku, teraz będzie ich jeszcze więcej. Android TV to nowa platforma Smart TV i to właśnie tutaj, należy spodziewać się wysypu aplikacji.

Pierwszym producentem, który zaoferował telewizory z system Android jest Philips. Już za 3990 złotych, możemy mieć model 49PUS7909 ze Smart TV opartym o Androida oraz rozdzielczością 4K. Model 55-calowy jest o tysiąc złotych droższy. W ofercie Philipsa z zeszłego roku jest też kilka innych modeli z Androidem, na czele z sztandarowym 65PUS9809.

O zeszłorocznych modelach Philipsa należy pamiętać to, że mają one system Android, ale z autorską nakładką producenta. Nie jest to Android TV. Za to użytkownicy mają dostęp do sklepu Google Play, szeregu aplikacji przystosowanych do telewizora, przeglądarki Google Chrome, a także aplikacji z platformy Smart TV Philipsa, czyli na przykład natywnych wersji Tuba.fm, Player.pl, czy Ipla.

Nowa era smart, dzięki Google

Natomiast tegoroczny Android TV wyróżnia się jednolitą nakładką u wszystkich producentów (w Polsce Philips i Sony, być może także konsola od Nvidia). Jest to wygodny interfejs, dostosowany do obsługi klasycznym pilotem. Nie znajdziemy tutaj pointera (pilota z żyroskopem), znanego z obecny telewizorów Philipsa. Nie ma też klasycznej przeglądarki internetowej preinstalowanej na urządzeniu. Takową będzie można ewentualnie pobrać z Google Play jeśli pojawią się przeglądarki wspierające Android TV.

Głos i pady

Oprócz sterowania pilotem, Google stawia na wyszukiwanie głosowe. Wszystkie piloty mają mikrofon i możemy łatwo uruchomić wyszukiwarkę, która przeszuka zarówno aplikacje, jak i Internet. Część odpowiedzi prezentowana jest w formie kart, jak w Google Now.

Dodatkowo do telewizorów z Androidem możemy podpinać pady do gier, w przypadku ekranów Sony ułatwiona jest współpraca z kontrolerami DualShock 4. W Google Play przygotowano dedykowane sekcje z różnego typami gier. Tytuły są podzielone na te dla casualowych zawodników oraz zaawansowanych graczy, a także na proste tytuły, którymi możemy grać klasycznym pilotem, jak i gry dla których wymagane jest użycie pada.

android-tv

VOD na głównym ekranie

Android TV, to także dostęp do wypożyczalni filmów Google Play bezpośrednio z ekranu głównego. Oferta nie jest zbyt atrakcyjna cenowo, ale w zamian otrzymujemy jakość HD oraz wygodę i dostęp do wielu premier na równi z Blu-Ray i DVD.

Łatwiejsze życie deweloperów

Nowa telewizyjna platforma Google’a oparta jest o system Android 5.0 Lolipop. To spore ułatwienie dla deweloperów. Mogą oni pisać jedną aplikację na smartfony, tablety i telewizory. Muszą jedynie dostosować interfejs tak, by był wygodnie obsługiwany z poziomu pilota zamiast ekranu dotykowego i z wsparciem dla rozdzielczości 1080p lub/i 4K.

Google Cast

Ponadto Android TV, to także funkcjonalność Google Chromecast. Na wszystkie urządzenia, na tej platformie, można „castować” strony z Chrome, filmy z YouTube oraz innych aplikacji.

Android TV dopiero zaczyna

Platforma Android TV zapowiada się niezwykle ciekawie i ma duży potencjał. Sporo zależy od chęci samych deweloperów, którzy muszą przygotować aplikacje. Ale Android ma tu większe szanse, niż poszczególne platformy producentów, które do tej pory funkcjonowały. Należy pamiętać, że rok 2015 to totalny reboot na rynku Smart TV. Android TV powalczy z Tizenem w Samsungu, WebOS w LG oraz FireFox OS w Panasonic.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
BuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

„Nowa telewizyjna platforma Google’a oparta jest o system Android 5.0 Lolipop. To spore ułatwienie dla deweloperów. Mogą oni pisać jedną aplikację na smartfony, tablety i telewizory.” – średnie to ułatwienie biorąc pod uwagę udziały Lollipopa :)