Aplikacje a rozmiar ekranu smartfona – czy to ma znaczenie? (wideo)

Samsung Galaxy S6 Edge+

Wystarczy cofnąć się o kilka lat, a może nawet o kilkanaście miesięcy, aby zauważyć bardzo wyraźny trend – smartfony urosły. Telefony komórkowe mają dzisiaj zdecydowanie większe ekrany, a coraz popularniejsza staje się kategoria tzw. phabletów. Ale dlaczego tak się dzieje i czy mają z tym coś wspólnego także aplikacje? Okazuje się, że całkiem sporo.

Szacuje się, że aktualnie ponad 1/3 smartfonów na całym świecie to phablety, czyli urządzenia z ekranem o przekątnej ponad 5 cali. Duża w tym zasługa tzw. „flagowych” modeli wszystkich producentów, które dawno przekroczyły magiczną barierę. Nawet Apple porzuciło „jedyny słuszny rozmiar ekranu” na rzecz większych wyświetlaczy i przyniosło to zamierzony efekt, czyli jeszcze lepszą sprzedaż.

Pierwszy phablet

Samsung Galaxy Note z całą pewnością nie był pierwszym urządzeniem na rynku z ekranem o przekątnej powyżej 5 cali. Rok wcześniej na rynku zadebiutował między innym Dell Streak, ale był urządzeniem słabym. To dopiero Samsung pokazał, że zrobienie w 2012 roku dużego smartfona jest możliwe. Koreański producent nie tylko wykorzystał większy wyświetlacz, ale też przystosował oprogramowanie. Galaxy Note w pełni korzystał z możliwości, jakie oferował tak duży ekran.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Dzisiaj termin phablet już nieco zanika. Jeszcze do niedawna mówiło się tak o telefonach z ekranami o przekątnej ponad 5 cali. Były one zauważalnie większe od konkurencji. Dzisiaj trudno powiedzieć o LG G4 lub Galaxy S6, że to phablety. Chociaż mają wyświetlacze o przekątnej ponad 5 cali to uznajemy je raczej za tradycyjne smartfony. Phabletem jest Galaxy Note 5 lub Galaxy S6+ Edge.

Rozwój technologii

Nie bez powodu telefony komórkowe stawały się coraz większe aż w końcu znaleźliśmy się w aktualnym momencie ich rozwoju. Jest co najmniej kilka argumentów za tym, dlaczego tak się stało i dlaczego coraz więcej osób kupuje smartfony z ekranami o przekątnej ponad 5 cali.

Przede wszystkim pomógł w tym rozwój technologii. Wystarczy cofnąć się o 3-4 lata i spojrzeć na tamten rynek smartfonów. Pierwszy Galaxy Note miał ekran o przekątnej 5,3 cala. Galaxy Note 5 ma już 5,7 cala, a jednak rozmiarowo (cała obudowa) są to urządzenia bardzo zbliżone. Co prawda pierwszy phablet Samsunga jest nieco krótszy, ale za to jest szerszy i grubszy. Tak samo inne smartfony. Rozwój technologii pozwolił producentom smartfonów na powiększanie wyświetlaczy przy jednoczesnym zachowaniu rozmiarów obudowy.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Większy telefon to też lepsze podzespoły, większy akumulator i dokładniejszy aparat fotograficzny – nie można o tym zapominać. Ale zmiany zawdzięczamy nie tylko rozwojowi sprzętu. Przede wszystkim przyczynił się do tego rozwój oprogramowania – systemów operacyjnych i aplikacji.

Smartfon = komputer

Smartfony z roku na rok stają się coraz lepsze. Jeszcze do niedawna miały tylko 1 GB pamięci RAM, ekrany o rozdzielczości HD i dwu- lub czterordzeniowe procesory. Dzisiaj wszystkie te wartości się zwielokrotniły. O ile jeszcze do niedawna telefon służył do dzwonienia, pisania ze znajomymi i rodziną, grania lub przeglądania internetu, tak dzisiaj coraz częściej jest wykorzystywany do pracy. To już nie laptop lub komputer stacjonarny jest naszym głównym narzędziem pracy, a właśnie smartfon, tudzież phablet. Telefon komórkowy stał się miniaturowym komputerem – piszemy na nim, komunikujemy się z innymi, czytamy, słuchamy muzyki, oglądamy filmy i gramy. Nie wyobrażam sobie robić to wszystko na urządzeniu, które ma 4,5 cala.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Smartfony musiały stać się urządzeniami dużo bardziej uniwersalnymi i funkcjonalnymi. Większe ekrany są tego pokłosiem. Wbrew pozorom to także spora oszczędność miejsca… Na niewielkim urządzeniu, które zmieścimy bez problemy w kieszeni od spodni lub torebce, zrobimy niemal to samo, a może nawet więcej niż na większych urządzeniach. Nie bez powodu spada sprzedaż tabletów. Zostały one wyparte przez większe telefony. Po co mi tablet skoro te same czynności mogę wykonać na phablecie, który jest dużo bardziej poręczny i ciągle mam go przy sobie?

Aplikacje

No i wreszcie aplikacje mobilne. Porównywaliście kiedyś, jak wyglądają na smartfonie o przekątnej powyżej 5 cali i na dużo mniejszym, powiedzmy 4,7-calowym urządzeniu? Ja mam ku temu okazję, ponieważ cały czas mam swój poprzedni telefon – Nexusa 4. Dzisiaj już nie wyobrażam sobie, jak mogłem z niego korzystać. Już sam po sobie widzę, jak mocno zmieniło się moje korzystanie ze smartfona. Częściej oglądam na telefonie filmy na YouTube. Czytam więcej artykułów. Nawet zdjęć zacząłem robić więcej, ale to pewnie zasługa akurat dużo lepszego aparatu.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Chętnie korzystam też z różnej maści aplikacji. Powód ku temu jest bardzo prosty – stało się to dużo wygodniejsze. Wiele osób twierdzi, że dużych smartfonów nie da się obsługiwać jedną ręką. To tylko po części prawda. Ale nie bez powodu natura dała nam dwie ręce. Poza tym przyjemność z korzystania z systemu operacyjnego i aplikacji na ponad 5-calowym urządzeniu rekompensuje straty.

Na dużym ekranie widzę więcej i wyraźniej. Poszczególne elementy aplikacji, jak chociażby menu, są dużo łatwiej dostępne. Wygodniej korzysta się z poszczególnych funkcji. Nawet łatwiej trafić w przyciski ekranowe. Zalet płynących z korzystania z tzw. phabletów jest tak wiele, że trudno je wymienić w jednym tekście. Szokiem nie była dla mnie przesiadka z 4,7-calowego telefonu na 5,5-calowy. Wręcz przeciwnie. Dyskomfort poczułem, gdy po kilku tygodniach korzystania z większego urządzenia sięgnąłem po mniejsze.

Dlatego nie bójcie się dużych ekranów. Korzystanie z phabletów jest – wbrew pozorom – dużo wygodniejsze niż w przypadku mniejszych smartfonów.

* tekst powstał przy współpracy z firmą Samsung

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o