Aplikacje i funkcje, które musi mieć Twój nowy telewizor

Kupujesz telewizor, chcesz aby był Smart TV. Niestety, nie wszystkie interaktywne funkcje są sobie równe. Jest jednak kilka aplikacji i opcji, które inteligentny telewizor powinien mieć. Oto one!

Każdy producent oferuje swoją platformę Smart TV. Różnią się one dostępnością aplikacji, wyglądem interfejsu, szybkością działania, aktualizacjami itd. Idąc do sklepu nie zagłębiamy się często w te funkcje. Żeby później nie było płaczu i zgrzytu zębami, warto się upewnić, że nasz telewizor ma przynajmniej te kilka podstawowych możliwości.

1. YouTube w wersji z wsparciem dla Castowania

YouTube to telewizja naszych czasów. Można spędzić godziny oglądając treści z całego świata. Często są one przygotowane lepiej, chociażby pod względem merytorycznym, niż to co oferuje klasyczna telewizja. Wystarczy zobaczyć Krzysztofa Gonciarza i jego materiał o Japonii, a ostatni dokument TVN Style z Agnieszką Szulim na ten sam temat.

Wszystkie nowe telewizory Smart TV od wiodących producentów mają aktualną wersję aplikacji YouTube’a. Jest ona wygodna w obsłudze pilotem. Przede wszystkim możemy łatwo przesłać na nią interesujący nas film z YouTube na telefonie lub komputerze. Dzięki temu nie musimy żmudnie wyszukiwać na telewizorze konkretnej pozycji. Wystarczy, że telefon, komputer i telewizor są w tej samej sieci WiFi. Bardzo przyjemna rzecz.

Jeśli znaleźliście starszy, używany telewizor sprzed 2013 roku z funkcjami Smart TV, to niestety czasem może pojawić się problem. Nawet jeśli znajdziecie tam ikonkę YouTube to aplikacja najprawdopodobniej nie będzie już działać. Serwis Google’a zmienił standardy nadawania obrazu, przez co starsze aplikacje Smart TV straciły wsparcie. Miejcie to na uwadze. Na aktualizacje nie ma co liczyć.

2. Ipla

Ipla to największy polski serwis VOD. Oferuje dostęp do setek darmowych pozycji, głównie produkcji Polsatu i TVP. W Ipla znajdziemy też transmisje sportowe na żywo, wybrane kanały live, nowości filmowe.

Usługa też jest praktycznie u wszystkich producentów telewizorów i to w modelach już kilkuletnich. Niestety, nie na każdym z nich jest dostępna cała oferta. W niektórych odbiornikach znajdziemy tylko darmowe treści, w niektórych nie ma oferty transmisji na żywo. Czasami aplikacja jest też podzielona na kilka wersji. Warto sprawdzić to przed zakupem poszczególnych modeli. W tym roku twórcy serwisu zapowiadają jeszcze odświeżenie aplikacji, więc tegoroczne telewizory powinny doczekać się nowej wersji Ipla z wygodnymi płatnościami.

3. Player.pl

Drugim ważnym serwisem VOD w naszym kraju jest Player.pl od TVN. Przez dłuższy okres czasu nie był on obecny w telewizorach LG, ale sytuacja już się zmieniła i teraz jest zarówno w starszych modelach, jak i w Smart TV opartym o WebOS. To propozycja, którą docenią szczególnie fani seriali i programów rozrywkowych TVN.

4. Twój ulubiony serwis VOD, streamingowy

Poza YouTube, Ipla, Player.pl warto się upewnić, czy na danej platformie Smart TV jest też nasz ulubiony serwis VOD albo inna aplikacja do strumieniowania filmów. Na przykład część telewizorów oferuje dostęp do muzycznego serwisu Spotify, inne natomiast do jego konkurenta, czyli Deezera. Jest też Tuba.fm oraz inne mniej popularne aplikacje, jak FilmBox. Przed zakupem telewizora warto poprosić sprzedawcę, aby podpiął egzemplarz demonstracyjny do sieci i pokazał nam listę dostępnych aplikacji na danym modelu.

5. Wsparcie dla HbbTV

HbbTV, czyli telewizja hybrydowa rozwija się powoli. Na chwilę obecną, poza serwisami TVP, oferta jest dość skromna. Swoją usługę HbbTV świadczy też Stopklatka oraz kanały z grupy ZPR jak Fokus TV, czy ESKA.

Sygnał HbbTV nadawany jest w ramach cyfrowej telewizji naziemnej oraz w wybranych sieciach kablowych. HbbTV znajdziemy w większości nowych telewizorów. W niektórych z nich funkcja nie jest włączona domyślnie. W przypadku ekranów Samsunga sami musimy ją uruchomić.

To my decydujmy co chcemy oglądać

Telewizor, który kupujemy musi spełniać przede wszystkim nasze oczekiwania. Ani my, ani producent, ani tym bardziej sprzedawca nie będzie za nas oglądał telewizji. To my musimy wiedzieć czego potrzebujemy i oczekujemy.

Smart TV daje nam przede wszystkim większą swobodę w oglądaniu. My decydujemy, co i kiedy oglądamy. Czasem nawet nie mając pakietu w kablówce, czy platformie satelitarnej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o