Tak powstawał najpopularniejszy system mobilny na świecie – historia Androida cz. II

Historia Androida ma zaledwie kilka lat. Najpopularniejszy system operacyjny na świecie zadebiutował raptem w 2008 roku, wraz z telefonem HTC Dream (T-Mobile G1). Oznacza to, że Android ma tylko 7 lat, a już zdążył podbić niemal cały glob. Poznajcie dalszą część historii Androida.

W poprzednim tekście historia zakończyła się na drugim wydaniu testowym systemu o nazwie Milestone 5. Dokładnie 6 miesięcy później – w sierpniu 2008 roku Google prezentuje pierwszą oficjalną betę, czyli Androida 0.9. Warto pamiętać, że w tym czasie Apple zdążyło już wprowadzić do sprzedaży drugiego iPhone’a (3G) z nowym systemem operacyjny iPhone OS 2.0 oraz sklepem App Store.

Android 0.9

Wydanie Milestone 5 całkowicie zmieniło to, jak prezentował się system Android. Wydawało się, że kolejna wersja będzie tylko ulepszeniem poprzedniego konceptu, ale zmian było tak wiele, że raczej trudno tak to określić. Oba systemy były do siebie podobne, ale Android 0.9 wprowadził wiele elementów, które znamy aż do dzisiaj.

android-09-1

Przede wszystkim Android 0.9 wprowadził pionowo przesuwaną listę wszystkich zainstalowanych aplikacji, czyli app drawer. W wersji Milestone 5 nie dałoby się zainstalować więcej niż 21 aplikacji, ponieważ więcej ikon nie mieściło się na ekranie. Poza tym pojawiło się kilka nowych appek – alarm, kalkulator, muzyka, zdjęcia, wiadomości i kamera.

Android 0.9 to także pierwsza wersja systemu, która pozwalała na personalizowanie ekranu głównego. To od tego wydania możliwe stało się przesuwanie ikon, dodawanie widżetów (na razie tylko tych stworzonych przez Google’a), a także dodawanie ikon z app drawera. W tym momencie dostępne były tylko 3 widżety – zegar, ramka ze zdjęciami oraz szukaj. Łatwo domyśleć się, do czego one służyły. Jeszcze wtedy próżno było myśleć o autouzupełnianiu.

android-09-2

W dolnej części ekranu pojawiło się także nowe, wysuwane menu, z którego użytkownik miał mieć dostęp do powiadomień, ustawień czy też tapet. Co ciekawe, możliwe było dodanie swojego własnego skrótu. Z kolei długie przyciśnięcie fizycznego przycisku home wywoływało niewielki ekran ze skrótami to ostatnio używanych aplikacji.

Dużą przewagą Androida nad systemem Apple była obsługa mechanizmu kopiuj-wklej. Pojawił się on już w wersji 0.9. Użytkownicy iPhone’ów musieli na to czekać jeszcze 2 lata.

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

Android 0.9 był pierwszą wersją systemu, która wprowadziła wiele ciekawych funkcji. Część z nich została z nami do dzisiaj, a część – czasami niesłusznie – w kolejnych wydaniach została usunięta. Jestem pewien, że niektóre większość użytkowników chętnie by zobaczyła w aktualnie używanych wersjach systemu.

I tak na przykład Android 0.9 był pierwszą wersją systemu, która obsługiwała widok horyzontalny. Co więcej, działał on także na ekranie głównym systemu oraz dialerze. Aktualnie (od Androida KitKat) ekran główny i dialer działają tylko w wersji pionowej. A szkoda…

android-09-4

Kolejne zmiany dotyczyły ekranu powiadomień. Nie były to wielkie nowości. Zmieniono ikonki i design samych kart, ale generalnie chodziło o to samo. To, co rzuca się w oczy, to przycisk „wyczyść powiadomienia”. Jako użytkownicy telefonów Samsunga, LG, HTC lub Sony pewnie jesteście z nim zaznajomieni. Niestety czysta wersja Androida prosto od Google’a nie ma takiej opcji (nawet wydanie 5.1 Lollipop). Każde powiadomienie trzeba usuwać pojedynczo. Na pewno domyślacie się, jak bardzo jest to denerwujące.

android-09-3

Android 0.9 był tworzony już z myślą o HTC Dream. To bardzo ważna informacja, ponieważ telefon był wyposażony w czujnik zbliżeniowy. Jeśli czytaliście poprzedni tekst, to na pewno pamiętacie, że we wcześniejszych wersjach w trakcie rozmowy wyłączany był ekran dotykowy i nijak nie dało się go włączyć. Trzeba było zakończyć rozmowę i dopiero wtedy możliwe stawało się korzystanie z systemu. W Androidzie 0.9 ten problem zniknął raz na zawsze. Czujnik zbliżeniowy wyłączał ekran, gdy telefon był przy uchu i ponownie uruchamiał, gdy odsuwaliśmy go od głowy. Tak też działa to po dzień dzisiejszy.

Nowe aplikacje systemowe

Sporo zmieniło się także w przeglądarce internetowej. Stroną domową po raz pierwszy była rzeczywista strona Google.com, a nie zapisana w pamięci urządzenia. Zrezygnowano także z wcześniejszego, niezbyt wygodnego mechanizmu przybliżania i oddalania widoku na rzecz całkiem zgrabnych przycisków plus i minus. Przeglądarka doczekała się także własnych ustawień oraz mechanizmu wyszukiwania słów na stronach (ctrl+f na komputerze).

Poza tym zmieniono aplikację dialera i kontaktów. Była to tak naprawdę jedna i ta sama appka, a dwie różne ikonki po prostu otwierały inną zakładkę. Po raz pierwszy pokazano także aplikacje Alarm i Kalkulator. Pierwsza z nich prezentowała analogowy zegar na górze oraz listę alarmów. Poszczególne aktywowało się zaznaczając „ptaszka” obok. Już wtedy możliwe było ustawienie powtarzania w konkretnych dniach tygodnia oraz wybranie jednego z kilku dostępnych dźwięków.

android-09-5

Po raz pierwszy zaprezentowano także aplikację wiadomości. Przy jej tworzeniu graficy nie mogli się zdecydować, jak ma wyglądać. Pierwszy ekran, z listą rozmów, był czarny z białą czcionką. Z kolei przejście do konkretnej rozmowy całkowicie zmieniało wygląd na białe tło, ciemną czcionkę i niebieskie dodatki. Już wtedy możliwe było wysyłanie zdjęć, dźwięków oraz prezentacji. Co ciekawe, zdjęcia i dźwięki można było zarówno nagrywać w locie, jak i wybrać z pamięci urządzenia.

W Androidzie 0.9 pojawiła się także aplikacja muzyczna. Można było wybierać poszczególne piosenki, cały albumy, konkretnych artystów, a nawet tworzyć playlisty. Po włączeniu muzyki na dole pojawiała się prosta belka z wykonawcą, tytułem i przyciskami play/pauza.

android-09-6

Kolejną nowością była aplikacja zdjęcia. Domyślnie prezentowała dwa foldery – aparat oraz wszystkie zdjęcia. Już wtedy fotki można było przycinać, obracać, ustawiać na tapetę lub ikonę kontaktu. Aplikacja może nie była piękna – jak wszystkie w tamtych czasach – ale była za to funkcjonalna. Tak chyba zresztą można napisać o całym Androidzie 0.9. Nie był ładny, ale miał sporo ciekawych funkcji, które znamy do dzisiaj!

W kolejnym tekście przyjrzymy się pierwszej oficjalnej wersji Androida, czyli wydaniu 1.0, które trafiło na pierwszy telefon z Androidem – HTC Dream!

CZYTAJ TAKŻE:

Tak powstawał najpopularniejszy system mobilny na świecie. Historia Androida cz. I

*Wszystkie zrzuty ekranu pochodzą z ArsTechnica

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian Jaroszewskiregoat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
regoat
Gość
regoat

Tprost nieznosiłem jak pulpit przełączał mi sie do poziomu – wiec nie szkoda. cale szczecie.

Z powodu ze Android w tamtych czasach nie byl ladny HTC bylo taki popularne dlatego ze na jego telefonach android wygladal fantastycznie. teraz juz nie maja tej przewagi

Damian Jaroszewski
Gość

Mi przede wszystkim szkoda przycisku „wyczyść powiadomienia”. Praktycznie wszystkie nakładki to mają, a czysty Android nie :(