Jak bezpiecznie płacić przez Internet? Pamiętaj o kilku prostych zasadach

Płatności internetowe nie są już niczym nadzwyczajnym. Wykorzystujemy je płacąc na Allegro, w sklepach internetowych, w AliExpress, za usługi cyfrowe, np. streaming muzyki i w wielu zagranicznych serwisach. Tak się do nich przyzwyczailiśmy, że przestaliśmy zastanawiać się, czy są bezpieczne. Na szczęście wystarczy odrobina ostrożności, ale być pewnym, że wszystko przebiegnie bez najmniejszego problemu.

Cały czas najbardziej ufamy tradycyjnym formom płatności, gdy dokonujemy zakupów przez Internet. Najczęściej wybieramy wtedy albo płatność za pobraniem, albo zwykły przelew bankowy z konta na konto. Ale z roku na rok coraz częściej decydujemy się na e-przelewy lub płacenie przy pomocy karty płatniczej. Wbrew pozorom są to bardzo bezpieczne metody na uregulowanie kwoty za zakupiony przedmiot, o ile pamięta się o kilku ważnych rzeczach!

Chociaż może się to wydawać dziwne, to jednak przelew przez pośrednika jest bezpieczniejszy. Przelewając pieniądze bezpośrednio z konta na konto mamy małe szanse na zwrot kasy, gdy coś pójdzie nie tak. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy druga osoba jest uczciwa. W przypadku skorzystania z usług pośrednika, np. Paysafecard (o czym więcej tutaj), mamy różnej maści systemy bezpieczeństwa. To właśnie firma pośrednicząca zwróci nam pieniądze, jeśli udowodnimy, że transakcja nie przebiegła po naszej myśli i nie musimy wdawać się w niepotrzebne kłótnie ze sprzedającym.

Poza tym doświadczone firmy pośredniczące każdego dnia przeprowadzają tysiące jeśli nie miliony transakcji. Tym samym są w posiadaniu ogromnej bazy danych i chociażby na tej podstawie są w stanie wykryć ewentualne oszustwa i je zablokować.

Jeśli nie macie pewności, czy dany pośrednik jest godny zaufania, to możecie go sprawdzić. W tym celu już nie wystarczy przyjrzeć się stronie internetowej. Tak samo nie wystarczy obecność protokołu HTTPS i kłódki, ponieważ coraz częściej oszuści potrafią obejść nawet ten problem. Koniecznie należy sprawdzić certyfikat danej strony i czy został on wystawiony właśnie dla niej. Dodatkowo można sprawdzić certyfikat PCI DSS.

Należy także pamiętać o tak prozaicznych aspektach, jak źródło Internetu, z którego aktualnie korzystamy. O ile w domu powinniśmy być bezpieczni, o tyle żadnych transakcji nie powinniśmy dokonywać w trakcie korzystania z publicznych hotspotów, np. w kawiarni lub na uczelni. Tego typu sieci są podatne na ataki, a często nie są to w ogóle publiczne sieci, a specjalnie utworzone przez cyberprzestępce. Dzięki temu może on modyfikować wyświetlane przez nas strony internetowe i np. podmieniać numery kont. Lepiej poczekać i transakcji dokonać bezpiecznie w domu, u rodziny lub znajomych.

Koniecznie musimy także sprawdzić numer konta. Jeśli kopiujemy go z wiadomości e-mail, to niestety są programy, które są w stanie podmienić numer. Co więcej, na stronie możemy widzieć prawidłowy, a do banku zostanie wysłany inny. Dlatego też zawsze musimy dokładnie sprawdzić numer konta w wiadomości SMS, którą otrzymujemy od naszego banku. To też kolejny argument za korzystaniem z pośredników, ponieważ często eliminują oni konieczność przepisywania numerów kont bankowych i cały formularz mamy od razu wypełniony.

Nie możemy także zapominać o tym, że zarówno Visa, jak i MasterCard oferują tzw. chargeback. To nic innego, jak zwrot poniesionych kosztów  przypadku oszustwa lub wycieku danych. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek i czekać na decyzję. Zazwyczaj są one rozpatrywane pomyślnie.

Płatności internetowe i mobilne są bezpiecznym sposobem płacenia za usługi lub przedmioty. Wystarczy tylko pamiętać o kilku rzeczach, aby zminimalizować ryzyko praktycznie do zera.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o