Jak ręcznie zainstalować najnowszego Androida na Nexusie?

Google powoli udostępnia aktualizacje systemu Android dla urządzeń z linii Nexus. Można czekać na automatyczną aktualizację OTA, co może potrwać nawet kilka tygodni, ale można też wziąć sprawy w swoje ręce. Ręczna instalacja nowego Androida wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Zanim weźmiemy się za instalowanie nowej wersji Androida, musimy spełnić kilka warunków, a raczej musi je spełnić nasz telefon. Przede wszystkim w Nexusie musi być odblokowany bootloader i wykonany root. To temat na inny poradnik. Na szczęście w sieci jest mnóstwo opisów krok po kroku, jak zrobić obie te rzeczy. Pamiętajcie jednak, że odblokowanie bootloader i root wymażą wszystkie dane z telefonu. Zupełnie tak, jakbyście przywrócili go do ustawień fabrycznych. Jeśli macie na urządzeniu ważne dane, to wcześniej wykonajcie kopię zapasową.

Przed instalacją potrzebujemy jeszcze kilka rzeczy. Przede wszystkim należy pobrać Android SDK (Android Studio) z oficjalnej strony Google. Po drugie, potrzebny będzie kabel USB, dzięki któremu podłączymy smartfona lub tablet do komputera. No i wreszcie należałoby pobrać obraz systemu dla naszego urządzenia. Najnowsze wersje znajdziecie na stronie Google dla deweloperów. No i jeszcze jedno – koniecznie naładujcie telefon/tablet do minimum 60 proc. poziomu akumulatora.

Wszystko robicie na własną odpowiedzialność. Nie wińcie nas, jeśli coś pójdzie nie po waszej myśli!

Jeśli już wszystko macie, to możemy zacząć

Na początek zainstalujcie Android Studio. Po uruchomieniu programu zobaczycie listę dostępnych pakietów. Nas interesuje w tym momencie tylko Google USB Drivers, który znajduje się w zakładce Extras. Wybierzcie go z listy i zainstalujcie.

usb-google-drivers

Teraz sięgamy po urządzenie. Musimy włączyć debugowanie USB. Opcja jest dostępna w opcjach programistycznych. Jeśli nie macie ich w ustawieniach, to musicie przejść do informacji o systemie i kilka razy kliknąć w numer kompilacji. Po chwili pokaże się komunikat, że teraz jesteście programistami, a w ustawieniach pojawią się dodatkowe możliwości. Włączamy debugowanie USB.

Teraz wyłączamy urządzenie, a następnie włączamy w trybie recovery (jednocześnie trzymają przyciski power i głośności w dół, a następnie z listy wybieramy recovery). Podłączamy kabel USB do smartfona i komputera i czekamy aż zainstalują się sterowniki. Czasami jest z tym problem i sterowniki trzeba zainstalować ręcznie. W tym celu przechodzimy do menadżera zadań w Windowsie (prawy przycisk myszy na Mój komputer i wybieramy właściwości) i wyszukujemy niezainstalowane urządzenie. Aktualizujemy jego sterownik i z dostępnych opcji wybieramy po kolei: przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika,  pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze, pokaż wszystkie urządzenia, z dysku… Teraz wskazujemy folder ze sterownikami. Znajduje się on w folderze Android Studio, a konkretnie: SDK/Extras/Google/USB_Driver. Z listy wybieramy plik „android_winsub.inf”, a następnie Android ADB Interface. Sterowniki zostały zainstalowane. Możemy na chwilę odłączyć smartfona lub tablet od komputera.

instalacja-sterowników

Kolejny krok polega na rozpakowaniu obrazu systemu, który pobraliśmy ze strony Google. Musimy widzieć w sumie 6 plików z rozszerzeniem IMG. Dlatego rozpakowujemy pierwszy plik, a potem jeszcze jeden plik, który znajdował się w środku. Tak rozpakowanie pliki kopiujemy do folderu Android Studio: SDK/Platform-Tools.

Ponownie wyłączamy urządzenie mobilne i włączamy przytrzymując przyciski power i głośności w dół. Jednak tym razem nie wybieramy trybu recovery i zostawiamy domyślny ekran konsoli. Ponownie podłączamy sprzęt do komputera. Teraz przechodzimy do folderu SDK/Platform-Tools w Android Studio i włączamy w nim wiersz poleceń. Najłatwiej jest to zrobić poprzez przytrzymanie przycisku shift na klawiaturze i kliknięciu w puste miejsce prawym przyciskiem myszy. W opcjach pojawi nam się „otwórz okno poleceń tutaj”.

wiersz-polecen

No i teraz główna zabawa, czyli wpisywanie kolejnych komend w wierszu poleceń:

  1. fastboot flash bootloader nazwa-pliku-bootloader.img (wpisujemy prawdziwą nazwę pliku)
  2. fastboot reboot-bootloader
  3. fastboot flash radio nazwa-pliku-radio.img (wpisujemy prawdziwą nazwę pliku)
  4. fastboot reboot-bootloader
  5. fastboot flash system system.img
  6. fastboot flash userdata userdata.img (usunie wszystkie dane użytkownika, można pominąć ten krok)
  7. fastboot flash boot boot.img
  8. fastboot flash recovery recovery.img
  9. fastboot format cache
  10. fastboot reboot

Po tym urządzenie powinno uruchomić się już z nową wersją systemu. Pierwsze uruchomienie może trwać nawet kilka minut, więc musicie uzbroić się w cierpliwość.

Jeśli pobraliście sam plik OTA, a nie cały obraz systemu, to sprawdźcie nasz poradnik, jak ręcznie zainstalować aktualizację OTA.

PAMIĘTAJCIE, ŻE WSZYSTKO ROBICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ I NIE PONOSIMY ODPOWIEDZIALNOŚĆ, JEŚLI COŚ PÓJDZIE NIE TAK, JAK POWINNO!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o