Jak odzyskać dane z telefonu z Androidem?

Współczesne telefony to tak naprawdę miniaturowe komputery, których funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do możliwości wykonania połączenia telefonicznego.

Za pomocą smartfonów robimy zdjęcia, przeglądamy Internet, słuchamy muzyki, publikujemy posty na portalach społecznościowych, czytamy książki, płacimy za zakupy czy obsługujemy nasze konta bankowe. Nic dziwnego, że utrata nawet niewielkiej części danych znajdujących się w pamięci telefonu jest niezbyt miłym doświadczeniem – szczególnie w sytuacji, gdy nie robimy kopii zapasowych. Dane z telefonu da się jednak odzyskać: poniżej przedstawiamy możliwości dostępne dla użytkowników systemu Android.

Odzyskiwanie danych na własną rękę

Z uwagi na fakt, że Android ma otwartą strukturę i nie szyfruje danych zapisywanych w pamięci telefonu lub na zewnętrznej karcie (zwykle microSD), można podjąć próbę odzyskiwania danych za pomocą dedykowanego oprogramowania. Warto jednak mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

Pamiętajmy, że choć samodzielne odzyskiwanie danych z telefonu z Androidem jest możliwe, to trzeba dobrze wybrać program, z którego będziemy korzystać. Jeśli chodzi np. o odzyskiwanie zdjęć z telefonu, dobrze sprawdzi się PhotoRec, którego największą zaletą jest fakt, iż odzyskuje nie tylko pliki graficzne, ale również wiele innych rodzajów plików (pod warunkiem, że są one rozpoznawalne przez program).

Trzeba uważać na wszelkiego typu niepewne aplikacje do odzyskiwania danych z Androida, ponieważ korzystanie z nich przynosi więcej szkody, niż pożytku – dobrym przykładem programu, którego należy unikać, jest Undeleter Recover Files & Data. Jednym z ważniejszych powodów jest fakt, iż koszty odzyskania wielu plików za pomocą tej „darmowej” aplikacji zazwyczaj przewyższają koszty skorzystania z usług profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych…

Innym czynnikiem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, jest powód utraty danych z telefonu. Jeśli nastąpiło to po uruchomieniu telefonu, czyli na pierwszy rzut oka „bez powodu”, to domowe metody mogą się okazać wystarczające, ponieważ powodem są najprawdopodobniej błędy logiczne. Z danymi utraconymi w wyniku tego typu błędów oprogramowanie do odzyskiwania danych radzi sobie całkiem nieźle.

Jeżeli jednak telefon został np. zalany, spalony czy zmiażdżony, jedyną metodą na uratowanie z niego czegokolwiek będzie zaniesienie go do laboratorium odzyskiwania danych. Próba odzyskania danych samodzielnie w tej sytuacji niemal zawsze prowadzi do dalszych uszkodzeń, które mogą uniemożliwić odzyskanie jakichkolwiek informacji nawet profesjonalistom.

Utrata ważnych danych

Czasami utracone dane mają kluczowe znaczenie – np. dlatego, że urządzenie z Androidem było jedynym miejscem, w którym znajdował się dany plik. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest oddanie telefonu w ręce specjalistów, czyli do profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych.

Dobrym wyborem jest np. warszawskie laboratorium Avidata, które przyjmuje telefony i inne nośniki danych z całego kraju, oferując darmową i niezobowiązującą analizę dysku pod kątem ilości możliwych do odzyskania danych. Avidata posiada także certyfikat ABW w zakresie bezpieczeństwa odzyskiwanych danych, co oznacza, że nigdy nie trafiają one w niepowołane ręce.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o