Wyczyść dane aplikacji, a opróżnij cache w Androidzie – jaka jest różnica?

System Android pozwala na zarządzanie zainstalowanymi appkami. Jedną z opcji jest wyczyszczenie danych aplikacji, a inną opróżnienie jej pamięci cache. Na czym polega różnica między tymi działaniami?

Żaden system operacyjny nie jest idealny. Na pewno nie jest nim Android. To samo można napisać o aplikacjach, które czasami potrafią się zagubić. W takiej sytuacji konieczne może być zainstalowanie ich na nowo, wyczyszczenie pamięci cache lub usunięcie danych aplikacji. Ale które z tych rozwiązań jest najlepsze i czym się różnią?

Opróżnij cache – Android

Pamięć cache to inaczej pamięć podręczna. Wykorzystywana jest przez wszystkie aplikacje, urządzenia, a także programy na komputerach. W pamięci podręcznej trzymane są najważniejsze pliki i informacje, dzięki którym działanie danej appki ma być szybsze. Dla przykładu – przeglądarka komputerowa trzyma pliki cache stron internetowych. W ten sposób ładują się one dużo szybciej niż za pierwszym razem. Tak samo działa to w Androidzie.

Opróżnienie cache usunie właśnie te dane z pamięci telefonu. Jednak najważniejsze informacje, jak ustawienia czy też dane logowania wciąż pozostaną. To najprostszy, ale często wystarczający sposób na ożywienie aplikacji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pierwsze uruchomienie po opróżnieniu cache może trwać minimalnie dłużej.

Wyczyść dane aplikacji – Android

Wyczyszczenie danych aplikacji jest krokiem dużo bardziej radyklanym. O ile opróżnienie cache nie wpływa na zapisane ustawienia lub dane logowania, o tyle wyczyszczenie danych już tak. To tak, jakby zainstalować aplikację na nowo. Po wyczyszczeniu danych aplikacji np. Facebooka, ponownie będziemy musieli podać dane logowania i ustawiać wszystko według własnych preferencji (np. powiadomienia push).

To drugi krok, który możemy wykonać w sytuacji, gdy aplikacja nie chce działać prawidłowo. W zdecydowanej większości przypadków powinien wystarczyć. Jeśli nie, to wtedy można spróbować odinstalować aplikację. Jednak wcześniej najlepiej opróżnić cache, wyczyścić dane i dopiero wtedy spróbować ponownie instalacji.

Opróżnienie cache i wyczyszczenie pamięci aplikacji może być także przydatne w sytuacji braku miejsca na dysku wewnętrznym. Niektóre aplikacje – jak np. Facebook, Spotify lub aplikacje do podcastów – z czasem potrafią zajmować bardzo dużo miejsca i takie działanie zwolni zajmowaną przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać, że wyczyszczenie pamięci usunie wszystkie dane, np. muzykę zapisaną to trybu offline.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Martyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] a) czyścimy pliki tymczasowe i dane aplikacji Zdjęcia Google – nie wiem czy to konieczne ale na jednym z poradników tak pisało więc wyczyściłem – może niepotrzebnie; szybki poradnik jak to zrobić i czym się różni wyczyszczenie plików tymczasowych (cache) oraz plików aplikacji – tutaj […]

Martyna
Gość
Martyna

Czy na snapchacie po wyczyszczeniu danych mogą być usunięte memories?