ClearFocus: efektywnie zarządzaj swoim czasem w technice Pomodoro – recenzja

ClearFocus jest jedną z aplikacji która zaraz po instalacji stała się dla mnie must-have.

W wakacje postanowiłem zmienić tryb swojej organizacji zadań. Wtedy przeczytałem o tzw. metodzie GTD. Skupia się ona na planowaniu wykonywania działań. Na przedstawienie aplikacji pomagających w GTD przyjdzie jeszcze czas. Dzisiaj jednak chciałem się skupić na aplikacji, która pomaga w wykonywaniu tych wcześniej zaplanowanych działań.

Nazywa się ona ClearFocus, a działa w oparciu o technikę Pomodoro. Ogólnie rzecz biorąc technika ta opiera się na wykonywaniu konkretnych zadań przez określoną ilość czasu. Uwaga człowieka podobno może być skupiona na jednej rzeczy przez 25 minut. I właśnie na tym założeniu opiera się technika Pomodoro. Wybieramy zadanie lub dzielimy je na kilka mniejszych części. Włączamy timer w ClearFocus. I przez te ustalone 25 minut zajmujemy się tylko tą jedną, konkretną, określoną wcześniej czynnością. I na wykonaniu jej skupiamy 100 proc. naszej uwagi. Następnie po 25 minutach pracy, obowiązkowo mamy 5 minut przerwy. Po kilku takich „sesjach” możemy sobie pozwolić na dłuższą przerwę np. 15-minutową.

Clearfocus-1

Aplikacja ClearFocus ułatwia nam wprowadzenie tych zasad w życie. Zaraz po wejściu do aplikacji mamy możliwość włączenia odliczania 25 minut. Po tym czasie nasz smartfon wyda dźwięk informujący, że czas zrobić sobie przerwę. Mamy możliwość tapnięcia w przycisk start, który odlicza czas przerwy. Następnie po upływie 5 minut znów wyświetla nam się komunikat o zakończeniu przerwy z pytaniem czy zacząć odliczać kolejną sesję pracy. Po upływie 4 sesji przerwa trwa 15 minut. Oczywiście wszystkie czasy możemy w łatwy sposób zmienić w ustawieniach aplikacji.

Menu szybkich zmian wywołujemy przesunięciem po głównym ekranie w lewo. Możemy tam ustawić, czy smartfon podczas trwania pracy ma wyłączać połączenie z internetem, oraz czy ClearFocus ma wyciszać dźwięki naszego urządzenia na czas skupienia na zadaniu.

W ustawieniach oprócz wyżej wymienionej możliwości zmiany czasów trwania sesji, przerwy, długiej przerwy, mamy możliwość zmiany innych parametrów. Ustawić można ilość sesji pracy, po których nastąpi długa przerwa. Oddzielna grupa ustawień dotyczy powiadomień. Możemy ustawić tam czy ma być odtwarzany dźwięk oraz czy smartfon ma wibrować na koniec każdej sesji. Wybierzemy tu również dzwonek odtwarzany na koniec sesji. Ostatnią pozycją do wyboru jest dźwięk odliczania każdej sekundy. Ten ostatni jest tak denerwujący i rozpraszający, że przeszkadza w skupieniu się. Nie radzę go stosować. Ostatnia grupa ustawień zawiera: wybór tematu kolorystycznego (jasny/ciemny), pozostawianie włączonego ekranu podczas odliczania oraz wysyłanie anonimowych statystyk do twórców aplikacji.

Dodatkowym motywatorem do używania aplikacji jest jej wygląd. Po wczorajszej aktualizacji wygląda jeszcze lepiej i aż ciągnie, żeby ją odpalić i wykonywać kolejne zadania. Nie wiem jak wam, ale mi znacznie przyjemniej korzysta się z ładnie wyglądających aplikacji. Sięgam również do nich znacznie częściej i z większą ochotą, niż do aplikacji brzydkich, których używam, niejako z przymusu.

Clearfocus-5

Aplikacja również wyświetla powiadomienie na pasku stanu. Po rozwinięciu górnej belki możemy odczytać informacje ile czasu z przerwy/sesji jeszcze zostało. Dodatkowo po upłynięciu czasu to tu pojawi się pytanie o rozpoczęcie przerwy lub czasu skupienia. Pod tym pytaniem pojawiają się przyciski umożliwiające rozpoczęcie określonego czasu lub anulowanie odliczania.

Aplikacja jest naprawdę motywująca. Wcześniej podczas pisania tekstów również monitorowałem media społecznościowe i robiłem tysiąc innych rzeczy, nie skupiając ię na tym jednym, konkretnym zadaniu. ClearFocus jednak dał mi przysłowiowego „kopa” motywacyjnego. Nie tylko szybciej wykonuje zadania „zawodowe”, związane z pisaniem tekstów, ale również poświęcam mniej czasu na naukę. Tym samym mam więcej czasu dla siebie. W ogólnym rozrachunku aplikacja ClearFocus przyczyniła się do znacznej poprawy zarządzania moim czasem. Ten tekst udało mi się stworzyć od a do z w czasie 2 sesji. Wcześniej zajęłoby mi to ok 2h. Zyskałem więc 50% czasu.

ClearFocus możecie pobrać ze Sklepu Play.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o