Crossy Road – przyjemna gra, która jednak kopiuje pomysł znany od wieków

Są pewnie schematy, pewne gry, które nigdy się nie starzeją. Pewnie większość z Was jest jeszcze za młoda, aby pamiętać takie tytuły, jak chociażby Frogger. A powinniście, bo Crossy Road, chociaż jest grę niezwykle przyjemną, nie tyle czerpie garściami ze starego pomysłu, co po prostu kopiuje go i prezentuje w nieco nowszym wydaniu. I trochę szkoda, że popularność zdobywa gra, która z oryginalnością nie ma kompletnie nic wspólnego.

Gra jest niezwykle prosta, a nasze zadanie jest tylko jedno – dojść jak najdalej. Jednak nie jest to zadaniem łatwym, ponieważ na naszej przeszkodzie znajdują się bardzo ruchliwe ulice, po których poruszają się samochody oraz pojazdy uprzywilejowane, które osiągają zdecydowanie większe prędkości, rzeki z pływającymi belami drzewa, a nawet tory kolejowe z bardzo szybkimi pociągami (po tym możemy mieć pewność, że akcja nie dzieje się w Polsce).

Nasze zdanie jest tylko jedno – tak sterować postacią, aby nie została rozjechana lub nie utopiła się w rzece. Przy okazji możemy jeszcze zbierać monety, za które następnie możemy kupować nowe postacie. Nie, nie mają one żadnych specjalnych umiejętności. Po prostu inaczej wyglądają, to wszystko. No i nie kombinujcie i nie czekajcie zbyt długo na wykonanie ruchu, bo po chwili przylatuje wielki orzeł, czy też inne ptaszysko, porywa naszą postać i gra i tak się kończy.

Wiem, że brzmi to niezwykle banalnie, ale na tym właśnie polega ta gra. Co więcej, jest całkiem przyjemna. Crossy Road wpisuje się w popularny ostatnio klimat gier retro i taką też ma grafikę. Jednak prawda jest taka, że styl retro odzwierciedla się nie tylko w grafice. Starsi gracze na pewno pamiętają grę Frogger. To bardzo stary tytuł, ale polegał dokładnie na tym samym, co opisywana tutaj gra – trzeba było dojść jak najdalej, po drodze omijając samochody i skacząc po belach drewna pływających po rzece.

Nie żartuję. To dokładnie taka sama gra tylko w nowym wydaniu. I nie zrozumcie mnie źle – to przyjemny w tytuł, w który możecie śmiało pograć. Szczególnie, jeśli macie z kim rywalizować. Smuci mnie jednak fakt, że już nawet gry mobilne przestają być oryginalne. Chociaż nie ma co się oszukiwać – nigdy nie były (np. Angry Birds opiera się na starym i sprawdzonym schemacie), ale w tym przypadku mamy do czynienia ze zwykłą kalką.

Gra Crossy Road jest dostępna na Androida oraz Apple iOS:

apple_store

google_play

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o