Dynamic Keybord Pro – recenzja Appki.com.pl (wideo)

Dynamic Keyboard Android

Kilka dni temu pisałem o nowej klawiaturze o nazwie Dynamic Keyboard. Dzisiaj zadebiutowała ona w Google Play, więc postanowiłem ją przetestować. Pomysł wydawał się genialny w swojej prostocie.

Dynamic Keybord Pro – bo taką wersję postanowiłem przetestować – kosztuje w sklepie Google Play 2,99 zł. To bardzo mało i dobrze, bo jakoś nie wyobrażam sobie płacić za klawiaturę więcej niż 6 złotych. Oczywiście jest też dostępna wersja darmowa, ale jest ona dość mocno okrojona.

Jeśli chodzi o samą klawiaturę, to pomysł na nią był dość prosty. Dynamic Keyboard ma wbudowane słowniki, które przewidują, jakie słowo chcemy napisać. To akurat nic nadzwyczajnego. Cała idea polega na tym, że klawiatura dopasowuje wielkości klawiszy do tego, co najprawdopodobniej chcemy napisać. Dzięki temu kolejne litery można wstukiwać z prędkością światła, nie martwiąc się, że popełni się błędy. Tak przynajmniej wygląda to w teorii.

Dynamic Keyboard

A jak jest w praktyce? Całkiem nieźle. Na klawiaturze rzeczywiście pisze się bardzo szybko, a klawisze błyskawicznie zmieniają swoje rozmiary. Kilka razy zdarzyło mi się, że klawiatura na ułamek sekundę spowolniła swoją pracę, ale niespecjalnie przeszkadzało to w korzystaniu z niej. Klawiatura działa w porządku i dzięki niej można naprawdę szybko pisać.

Jednak deweloper nie ustrzegł się kilku błędów. Przede wszystkim w polskim języku – bo jest on dostępny – nie ma charakterystycznych dla nas liter, czyli ą, ę, ż, ś, ć i tak dalej. Mówiąc w skrócie – nie ma polskich znaków. To pierwszy, ale dla mnie dość poważny zgrzyt. Jako bloger/dziennikarz staram się dbać o poprawność języka polskiego (oczywiście zdarzają mi się błędy, jak każdemu) i zawsze używam polskich znaków. Po drugie, mam wrażenie, że słownik nie jest zbyt bogaty. Wpisując „klawiat…” Dynamic Keybord powiększało literę „y” zamiast „u”, a że znajdują się one obok siebie, to bardzo łatwo o błąd. I po trzecie, pomimo ustawienia naszego ojczystego języka, klawiatura każde „i” zmienia na dużą literę, czyli angielskie „ja”.

Na plus należy zaliczyć to, że klawiatura daje naprawdę spore możliwości personalizacji. Możemy wybrać jej układ (QWERTY, QWERZ, AZERTY itd.), a nawet kształt klawiszy. Możliwości jest naprawdę wiele.

Dynamic Keyboard Pro to fajna i przyjemna klawiatura. Działa w miarę dobrze i pozwala na szybkie pisanie. Nie ustrzegła się jednak kilka problemów, przez które nie zrezygnuję dla niej ze SwiftKey. Mam jednak nadzieję, że deweloper wkrótce poprawi wszystkie albo przynajmniej większość błędów, bo aplikacja ma spory potencjał.

Dynamic Keyboard Free w Google Play.

Dynamic Keyboard Pro w Google Play.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o