To zdecydowanie najlepsza bijatyka na urządzenia mobilne!

Obrodziło ostatnimi czasy w bijatyki na urządzenia mobilne. Po Injustice, Marvel Contest of Championsm czy też WWE Immortals przyszła pora na niezbyt udane Mortal Kombat X. Myślałem, że już nic mnie nie zaskoczy i wszystkie mordobicia na Androida, iOS-a lub Windows Phone’a będą takie same. Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu, na końcu którego jest prawdziwa perełka. Mowa o nowej grze UFC od EA Sports.

Bijatyki na systemy mobilne nie są złe. Są po prostu do granic możliwości uproszczone. Tapnięcie w ekran to zadanie ciosu, po uzbieraniu energii można wyprowadzić cios specjalny, a przytrzymanie dwóch palców na ekranie to blok – tak to wygląda w większości przypadków i wszędzie mechanizm jest podobny. Nieco lepiej pod tym względem wypada Marvel Contest of Champions, gdyż pozwala na nieco większą dowolność i poruszanie się po planszy. Z kolei najgorzej chyba jest w przypadku niezwykle rozczarowującego Mortal Kombat X, które ogranicza się to bezcelowego tapania w wyświetlacz i beznadziejną rozgrywkę stara się przykryć imponującą grafiką i rewelacyjnymi animacjami. Ale to za mało.

I tak rozczarowany Mortal Kombat X z lekką niechęcią wziąłem się za instalowanie UFC od EA Sports. Nie spodziewałem się wiele. Byłem pewny, że mechanizm będzie bardzo podobny i w gruncie rzeczy mieszane sztuki walki niczym się nie wyróżnią na tle konkurencji. Bardzo się myliłem, oj bardzo!

UFC to w tym momencie jedna z najlepszych i najładniejszych bijatyk na sprzęty mobilne. Owszem, mechanizm rozgrywki jest bardzo podobny do pozostałych mordobić, gdyż w gruncie rzeczy trudno wymyślić coś innowacyjnego w przypadku ekranów dotykowych, ale jednocześnie jest tak rozbudowany, że daje dużo większe możliwości, a sama walka jest zdecydowanie przyjemniejsza. Tutaj nie chodzi o to, aby tapać w ekran. Mamy tutaj różne ciosy od słabych, przez średnie i na mocnych kończąc, mamy różne rodzaje ciosów specjalnych, możemy blokować unikać, parować uderzenia przeciwnika, a nawet możemy go powalić na ziemię, okładać tzw. młotkami, a gdy się tego nie spodziewa, założyć mu dźwignię i zmusić do poddania.

Przy tym wszystkim EA Sport UFC, po kilkudziesięciu stoczonych walkach, nie wydaje się aż tak mocno nastawiony na mikropłatności. Spokojnie można się cieszyć z gry bez wydawania prawdziwych pieniędzy. Nie bez znaczenia się także oprawa audio-wizualna, która stoi na bardzo wysokim poziomie.

No i przede wszystkim gra nie jest wcale taka łatwa. O ile początkowe pojedynki wygrywamy w mgnieniu oka, posyłając przeciwnika na deski lub zmuszając do go poddania się, o tyle z czasem przeciwnicy stają się zdecydowanie lepsi. Zaczynają lepiej blokować, aktywniej poruszają się po oktagonie, coraz częściej parują nasze ciosy, co pozwala im wyprowadzać skuteczne kontry, a także częściej i celniej wyprowadzają mocne ciosy, które od razu zabierają sporą część paska życia. To wymusza na nas lepsze planowanie walki, obieranie taktyki i ostrożniejsze wyprowadzanie ciosów. Dzięki temu UFC jest bardzo ciekawą bijatyką, która na dłużej przyciąga przed ekrany smartfonów i tabletów.

EA Sports UFC to bez wątpienia jedna z najlepszych bijatyk na urządzenia mobilne. Myślę, że wiem co piszę, bo sam wypróbowałem ich już kilka i tylko Marvel Contest of Champions zainteresowało mnie na dłużej (swoją drogą też polecam). Jednak mieszane sztuki walki Elektroników są jeszcze lepsze, bo bardziej wymagające, taktyczne, rozbudowane.

EA Sports UFC możecie pobrać za darmo ze Sklepu Google Play lub Apple App Store:

google_play

apple_store

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o