Hello SMS na Androida, czyli czym zastąpić nudne wiadomości – recenzja

Nigdy nie czułem potrzeby zastępowania standardowych aplikacji Androida zamiennikami. Wiadomości przecież wysyłają smsy, dialer wybiera numery. Do czasu aż zobaczyłem Hello SMS. Wtedy zwykłe i nudne Wiadomości odeszły w niepamięć.

A co to właściwie jest ten Hello SMS?

Jest to bardzo minimalistyczna ale i piękna appka do wysyłania i odbierania smsów. I w zasadzie na tym mógłbym zakończyć recenzję. Bo to jest tylko i aż prosta aplikacja do wysyłania smsów.

2014-09-10 16.25.10Zaraz po wejściu do aplikacji ukazuje nam się szeroki na cały ekran widok konwersacji z ostatnią osobą. Przy lewej krawędzi ekranu wyświetlają się zdjęcia kontaktów. Jeśli natomiast jakaś osoba nie ma przypisanego zdjęcia, wtedy wyświetlają się nam jej inicjały na kolorowym tle.

Sposób wyświetlania wiadomości jest odmienny od tego do którego przyzwyczaiło nas większość aplikacji

Nie uświadczymy to „chmurek” ani innych „dymków”. Po prostu wiadomości otrzymane wyświetlane są po lewej stronie i są napisane białą czcionką. Natomiast wiadomości wysłane znajdują się po prawej stronie okna i są przyszarzałe, przez co wydaje się, że są mniej wysunięte.

Na górze okna wiadomości znajduje się pasek na którym znajdziemy: imię i nazwisko osoby, z którą jest prowadzona konwersacja wyświetlona na ekranie oraz typ wiadomości (SMS/MMS). Dodatkowo po prawej stronie tego paska znajduje się strzałka w dół, która rozwija skrócone menu. W nim mamy możliwość wykonania połączenia do danej osoby, wyświetlenia jej pełnego kontaktu oraz jest tam także opcja kasowania całego wątku.

Gestem przesunięcia w prawo rozwijamy widok kart z imieniem i nazwiskiem, które wyświetlają się zaraz obok rzeczonego zdjęcia lub inicjałów. Wiadomości są pogrupowane właśnie w tak opisane karty. Scrollując po tym ekranie możemy przejść do osób z którymi kontaktowaliśmy się dawniej. Natomiast przytrzymując palec na danych osoby możemy skasować całą konwersację z nią.
2014-09-10 17.02.27Gdy chcemy rozpocząć nową konwersację wystarczy, że naciśniemy plusik w lewym, górnym rogu ekranu. W górze będziemy mogli wpisać adresata, lub adresatów, którzy pojawią się na przewijalnej liście. Następnie w polu na dole opisanym napisem: „hello…” możemy wpisać wiadomość. Ale to nie wszystko. Po lewej stronie pola do wpisywania możemy się przełączać między klawiaturą, a emotikonami wbudowanymi w program. Tych jest kilka grup i nie tylko są to „buźki”. Występują również inne znaczki, takie jak zwierzęta, rzeczy, miejsca, czy znaki i liczby.

Natomiast po prawej stronie pola wpisywania wiadomości znajduje się przycisk do umieszczania zdjęć lub filmów, tym samym przekształca to naszą wiadomość w MMSa. Ekran ten wygląda bardzo interesująco. Nie jest to zwykły skrót do systemowej galerii. Za jego pomocą można zrobić zdjęcie. Jest to możliwość bardzo ograniczona jednak posiada takie opcje jak włączanie flasha, zmianę kamery(przednia/tylna) czy wybór punktu ostrzenia. Pod podglądem z kamery, mamy możliwość wyboru aktualnie istniejącego zdjęcia. Te są pogrupowane chronologicznie. W tym oknie wyświetlają się zdjęcia nie tylko zrobione przez nas samych, ale wszystkie które znajdują się w galerii. Szkoda, że nie są one pogrupowane w folderach, takich jakie mamy w standardowej aplikacji galerii.

Ustawienia aplikacji nie są zbyt rozbudowane ale zawierają wszystkie niezbędne opcje. Od góry znajduje się tam wybór czy hello ma być aplikacją domyślną do obsługi smsów. Mimo zaznaczenia tej opcji radzę wyłączyć oryginalną aplikację Wiadomości w managerze aplikacji. A to z powodu, że gdy dłuższy okres czasu nie odczytujemy wiadomości, przyjdzie ona ponownie, tym razem w oryginalnej aplikacji. Następnie mamy możliwość włączenia lub wyłączenia dźwięków wysłania i odebrania wiadomości, gdy aplikacja jest aktywna na naszym ekranie. I tu pojawia się pewien zgrzyt. Gdy opcja ta jest wyłączona, a my mamy aktualnie wyświetlone hello na ekranie nie dostaniemy powiadomienia dźwiękowego. Przez to zdarzyło mi się przegapić już wiele smsów. W kolejnych polach możemy wybrać opcję powiadamiania o nowej wiadomości, gdy ekran urządzenia jest wygaszony. Może odbywać się to przez włączenie wyświetlacza lub przez miganie diody powiadomień jeśli nasz smartfon taką posiada. Następnie możemy wybrać dźwięk powiadomienia o przyjściu nowej wiadomości i włączyć lub wyłączyć wibrację.

2014-09-09 19.32.39Kolejna opcja jest bardzo ciekawa

Umożliwia ona bowiem włączenie tzw. powiadomienia pop-up. O co chodzi? Gdy przyjdzie do nas sms z góry ekranu wysuwa się specjalna belka która pokazuje zdjęcie kontaktu od którego dostaliśmy smsa, imię i nazwisko tej osoby, a także treść wiadomości. Pojawia się to na kilka sekund, ale czas ten wystarczy na przeczytanie wiadomości i kliknięcie w nią w celu odpisania. Jest to jedna z ciekawszych funkcji hello. W kolejnej pozycji menu, możemy ustawić tryb nocny, który odwraca kolory(tło jest czarne, natomiast litery białe). Możemy ustawić czy ma się on aktywować w nocy(czyli od godziny 20), zawsze czy też nigdy. Dalej możemy włączyć darmowe wysyłanie smsów dzięki danym komórkowym, jednak nasz rozmówca musi korzystać z hello i mieć włączone dane komórkowe. Działa to na takiej samej zasadzie jak iMessage. Jest to jednak funkcja w wersji beta. Następnie możemy włączyć wysyłanie MMsów jako linków w SMSie oraz włączyć animowane obrazki. Obie funkcje również są w wersji beta. Za pomocą następnego przycisku możemy pobrać zdjęcia profilowe naszych znajomych z facebooka, aby stały się one zdjęciami kontaktów.

Wartym wspomnienia jest jeszcze powiadomienie na pasku stanu. Po przyjściu wiadomości i ściągnięciu belki pojawia się treść wiadomości oraz 3 przyciski pod nią. Umożliwiają one odpisanie, odznaczenie wiadomości jako przeczytana oraz zadzwonienie do nadawcy. Naciśnięcie opcji odpisania przenosi nas automatycznie do aplikacji, ustawia kursor w polu wpisywania treści wiadomości, oraz wysuwa klawiaturę.

Mimo posiadania wielu zalet hello nie jest aplikacją idealną

Dość duży problem sprawiają aplikacji wiadomości MMS. Przychodzą one jako wiadomości grupowe, gdzie grupą jest nadawca i mój numer jako kolejny członek konwersacji. Jest to o tyle uciążliwe, że ta wiadomość nie pojawia się w tekstowej rozmowie z daną osobą. Jest pokazywana jako kolejny wątek. Dodatkowo nie da się na nią bezpośrednio odpowiedzieć. Wina ewidentnie leży po stronie aplikacji, gdyż domyślne Wiadomości nie mają z tym problemu. Kolejnym bugiem o którym już wspomniałem, jest brak dźwięku dla przychodzących wiadomości, gdy hello jest aktywne na ekranie. Można to oczywiście włączyć, jednak tym samym uruchamiamy dźwięk dla wysyłania wiadomości. A ten bardzo mnie irytuje. Warto zaznaczyć, że aplikacja jest po angielsku, ale nie przeszkadza to mi w jej swobodnym używaniu.

Aplikacje instalowałem jakieś 4 miesiące temu, tylko by sprawdzić czy działa tak dobrze jak wygląda. Nie jest to aplikacja bez wad, ale fakt że zagościła u mnie na stałe powinien być wystarczającym potwierdzeniem jej jakości i przydatności dla mnie. W skali Google Play(1-5) przyznaję aplikacji hello 4+. Było by idealnie gdyby nie te nieszczęsne MMS-y.

Aplikację Hello SMS możecie pobrać ze Sklepu Google Play.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o