Mapy Google stają się coraz lepsze. Sprawdzamy najnowszą wersję aplikacji

Wczoraj pojawiły się pierwsze informacje na temat nowej wersji Map Google na Androida, ale to dopiero dzisiaj wydanie oznaczone jako 9.3 pojawiło się oficjalnie w Sklepie Google Play. Kilka nowości wartych jest wspomnienia, jak chociażby możliwość udostępniania wyznaczonej trasy, co może okazać się przydatne przede wszystkim w sytuacji, gdy ktoś nie ma pakietu mobilnego w swoim telefonie i chciałby gdzieś zapisać sobie wszystkie wskazówki.

Mapy Google to chyba najpopularniejsza nawigacja na smartfonach z Androidem. Powód jest oczywiście bardzo prosty – jest domyślnie instalowana na większości urządzeń z zielonym robotem i nic nie kosztuje (pomijając transfer). Nie zmienia to faktu, że korzysta z niej wiele osób na całym świecie. Dzisiaj w Sklepie Google Play pojawiła się aktualizacja do wersji 9.3, która wprowadziła kilka nowości.

Udostępnianie trasy

To pierwsza i zarazem chyba najważniejsza nowości w Mapach Google w wersji 9.3. Jeśli wyznaczymy w aplikacji jakąś trasę to w opcjach pojawiła się możliwość jej udostępnienia. Trasą możemy się podzielić z innymi aplikacjami – Facebookiem, Gmailem itd., a także okularami Google Glass, jeśli mielibyśmy je połączone z telefonem.

Próbowałem udostępnić trasę w kilku aplikacjach i np. Gmail po prostu tworzy maila z listą wszystkich zakrętów, dróg i kierunków. Może się to okazać przydatne w momencie, w którym np. nie mamy wykupionego pakietu mobilnego internetu i chcielibyśmy gdzieś zapisać całą trasę. Podobnie działa to w przypadku Evernote oraz Google Keep, gdzie zapisywane są notatki. Z kolei w przypadku Facebooka udostępniamy swoją trasę na naszej tablicy (tworzona jest tradycyjna miniatura). Możliwości jest sporo.

Koniec z irytującym powiadomieniem

Gdy uruchamialiśmy Mapy Google i nie mieliśmy włączonych odpowiednich modułów w urządzeniu (np. GPS i danych mobilnych), to wyskakiwało powiadomienie, że nie są one uruchomione i czy aplikacja ma je włączyć. W nowej wersji Map Google można w końcu zaznaczyć opcję, aby aplikacja więcej o to nie pytała i automatycznie uruchamiała wymagane moduły łączności. Niby drobiazg, ale za to poprawia wygodę korzystania z appki.

Nowe uprawnienia

Aplikacja otrzymała także nowe uprawnienia. Pierwsze pozwala na dostęp do ustawień Bluetooth oraz podłączonych urządzeń. To najprawdopodobniej sposób na udostępnienie trasy Google Glass, czy też inteligentnym zegarkom z Android Wear. Nic wielkiego.

Drugie uprawnienie pozwala Mapom Google na uruchamianie się wraz z włączeniem urządzenia. Przyznam szczerze, że nie wiem, do czego miałoby to być używane, więc jeśli macie jakieś pomysły, to dajcie znać.

No i to w sumie na tyle. W samym pliku APK pojawiło się także kilka nowych zapisów, które sugerują nowe opcje, ale nie są one jeszcze aktywne, więc możliwe, że jest to coś, nad czym programiści Google dopiero pracują. Chodzi między innymi o powiadomienia kontekstowe, np. na temat pobliskich miejsc, w tym: restauracji, lotnisk, sklepów itp. oraz możliwość deklarowania swojego położenia przy pomocy aplikacji Mapy Google. Ale – jak już wspominałem – nie jest to coś, co by już działało w najnowszej wersji appki. Na więcej szczegółów musimy jeszcze poczekać.

Mapy Google 9.3 są już dostępne w Sklepie Google Play, ale Google ma to do siebie, że aktualizacje udostępnia stopniowo, więc możliwe, że poczekacie nawet kilka dni. Jeśli nie chcecie czekać, to poniżej macie link do bezpiecznego pliku APK, który zastąpi aktualnie zainstalowaną wersję map.

Mapy Google 9.3 APK

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o