Sprawdzamy Mapy Here na Androida – recenzja

Mapy Here na Androida zadebiutowały dzisiaj w wersji beta. Nie ma ich w Sklepie Google Play, ale każdy może bez problemu pobrać plik APK z oficjalnej strony Nokii. Aplikacja może być poważną konkurencją dla Map Google, więc postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają w praktyce.

Pierwsze, co czeka nas po uruchomieniu aplikacji, to ekran logowania lub zakładania konta. Możemy założyć indywidualne konto Here, zalogować się przez Facebooka lub całkowicie ominąć ten krok i korzystać z Map Here bez tego.

Po uruchomieniu Mapy Here dość szybko lokalizują nasze położenie, nawet w budynku, co zdecydowanie należy zaliczyć na plus. Po kliknięciu wskaźnika pojawią nam się trzy opcje do wyboru – Gromadź, do zapisywania adresu (np. jako dom), Glympse do udostępniania przez jakiś czas naszego położenia, np. znajomym, którzy szukają nas na mieści oraz Jedź do nawigowania. Nas szczególnie interesuje ta ostatnia funkcja, w końcu mówimy o mapach właśnie z funkcją nawigacji.

mapy-here-android (3)

Po kliknięciu w Jedź możemy wpisać adres docelowy naszej podróży lub wyszukać konkretnego miejscu, np. restauracji, kina, klubu nocnego, biblioteki, hotelu itd. (możliwości jest naprawdę wiele). Przy okazji mamy dostęp do dodatkowych opcji, jak chociażby wygląd ekranu nawigowania (3D, tryb nocny i dzienny czy też wyświetlanie punktów orientacyjnych), opcje trasy (autostrady, drogi płatne), ostrzeżenia o ograniczeniach prędkości, ustawienia jednostek oraz możliwość pobrania głosu nawigacji. Po polsku dostępny jest tylko głos kobiecy, który zajmuje zaledwie 3,6 MB pamięci. Kilka głosów jest dostępnych także w wyższej jakości Hi-Fi, ale akurat naszego ojczystego nie ma na liście.

 

Możemy także dostosować to, co będzie wyświetlanie w trakcie nawigowania. Do wyboru mamy między innymi to, czy aplikacja ma wyświetlać przebytą odległość, kierunek podróży, czy też czas jazdy. Z kolei wybierając „Najnowszy” mamy od razu dostęp do ostatnio wpisywanych adresów, co też może być niezwykle przydatne, jeśli często jeździmy w te same miejsca.

Po wpisaniu konkretnego adresu docelowego jesteśmy oczywiście informowani o szacowany czasie trwania jazdy oraz godzinie dotarcia na miejscu, długości w kilometrach oraz tym, czy po drodze są jakieś utrudnienia, które ewentualnie mogłyby spowodować opóźnienia.

mapy-here-android (5)

Bardzo ważną funkcją Map Here, nie tylko w wersji na Androida, jest możliwość pobierania map offline. Oznacza to, że do ich używania nie będziemy potrzebować połączenia z Internetem. Do wyboru mamy państwa całego świata. Mapa Polski zajmuje 480,4 MB w pamięci telefonu. Jeśli chcielibyśmy mieć całą Europę, to musimy się liczyć ze zużyciem ponad 9 GB, ale aż 3 GB z tego zajmuje mapa Rosji. Normalnie każde państwo to od 120 (Monako) do mniej więcej 990 MB (Niemcy).

Aplikacja pozwala także na wysunięcie ustawień z lewej strony ekranu. To właśnie tam możemy pobrać mapy offline, wylogować się, przejść do nawigowania lub przesłać opinię do Nokii. Dodatkowo klikając w ikonkę znajdującą się w prawym, dolnym rogu pojawi nam się wybór w sumie czterech widoków mapy – Mapa, Transport, Ruch uliczny oraz Satelita (widoczne są tylko 3, ponieważ aplikacja nie pokazuje aktualnie włączonego trybu).

mapy-here-android (11)

Warto jeszcze wspomnieć o ikonce znajdującej się w lewym, dolnym rogu. Służy ona do przesunięcia widoku mapy do miejsca, w którym się znajdujemy. To na wypadek gdybyśmy w ferworze poszukiwań nie mogli znaleźć swojej lokalizacji.

Generalnie aplikacja wygląda bardzo prosto i schludnie, ale to jej zaleta. To w końcu mapy z nawigacją i nie ma najmniejszej potrzeby, aby Mapy Here pełne były tzw. wodotrysków. Ma być prosto, łatwo, szybko i przyjemnie. I na pierwszy rzut oka tak właśnie jest.

mapy-here-android (12)

Pamiętajcie jednak, że aplikacja jest w wersji beta, więc mogą być z nią pewne problemy. Ja na przykład musiałem ją odinstalować i zainstalować jeszcze raz, ponieważ za pierwszym razem pojawiał mi się komunikat, że ta wersja już wygasał i appka sama się wyłączała. Dodatkowo była po angielsku. Ponowna instalacja rozwiązała ten problem.

Mapy Here na Androida możecie pobrać z oficjalnej strony Nokii.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o