Poznajcie Palabre – czytnik RSS, który zastąpił mi Feedly

W momencie zamknięcia przez giganta z Mountain View czytnika Google Reader, większość z jego użytkowników zaczęła korzystać z usługi Feedly, która z biegiem czasu coraz bardziej zyskuje na popularności. W sklepie z aplikacjami Google Play widnieje bardzo wiele aplikacji obsługujących tę usługę, jednak najnowsza z nich zdecydowanie zasługuje na uwagę i osobny artykuł. Poznajcie Palabre.

Palabre stworzona została przez studio LevelUp, czyli przez tych samych ludzi, którzy odpowiedzialni są między innymi za produkcje takie jak Beautiful Widgets czy Plume. Opisywana w tym tekście aplikacja pojawiła się w Google Play już na początku tego roku, jednak od tego czasu była dostępna jedynie w wersji beta, przez co mogli jej używać jedynie testerzy. Od kilku dni Palabre możliwa jest do pobrania przez wszystkich użytkowników systemu Android.

W momencie pierwszego uruchomienia, aplikacja da nam wybór w postaci zalogowania się za pośrednictwem istniejącego już konta w usłudze Feedly lub utworzenia zupełnie nowego. Wybór pierwszej opcji pozwoli Palabre na zsynchronizowanie wszystkich naszych subskrypcji, kategorii oraz zapisanych artykułów pochodzących oczywiście z Feedly. W tym właśnie momencie rozpoczyna się cała zabawa i intensyfikacja doznań estetycznych, jakie towarzyszyć nam będą w trakcie korzystania z aplikacji.

Pierwszym, co rzuca się w oczy po wczytaniu wszystkich naszych źródeł, jest ciekawy, przejrzysty i intuicyjny interfejs. Został on wykonany w zgodzie z filozofią Material Design. Mamy tutaj do czynienia z bardzo ładnymi, płaskimi przyciskami oraz gustownymi animacjami, które sprawiają, że chcemy z tą aplikacją spędzać jak najwięcej czasu. Sposób organizacji artykułów w poszczególnych kategoriach w formie kafelek przywodzących na myśl kolumny z prasy drukowanej, pozwala na wyświetlanie około pięciu (w przypadku phabletu) tekstów w jednej chwili na ekranie. Każde przesunięcie okna aplikacji w celu znalezienia dalszych tekstów sygnalizowane jest bardzo ładną animacją, która towarzyszy błyskawicznemu wczytywaniu nowych treści. Między zadeklarowanymi przez nas kategoriami przemieszczać się możemy poprzez przemieszczanie okna aplikacji w poziomie.

Po kliknięciu w konkretny tekst, momentalnie ukazuje nam się główne zdjęcie, po czym dojeżdża nam do niego jego tytuł wraz z treścią artykułu, a także przycisk umożliwiający udostępnienie go na przykład na Twitterze czy Facebooku. Palabre posiada także wsparcie dla Readability, czyli funkcji, która ułatwia czytanie samego tekstu. Możemy również swobodnie zmieniać rozmiar czcionki oraz w łatwy sposób zapisać interesujący artykuł na później. Jeśli chodzi o ogólne ustawienia aplikacji, to również mamy w tym przypadku kilka interesujących opcji. Jedną z nich jest możliwość zmiany sposobu wyświetlania treści – możemy wybrać formę listy lub siatki. Osoby, które lubią korzystać z tego typu aplikacji w nocy, z pewnością ucieszą się z możliwości włączenia ciemnego motywu, który nie będzie męczył oczu w ciemnym pomieszczeniu – wszak jasny motyw zawiera głównie kolor biały.

Jak nietrudno się domyślić, aplikacja Palabre bardzo przypadła mi go gustu. Nie tylko poprzez świetny wygląd, ładne animacje, ale także sposób organizowania treści oraz dużą płynność działania. Jeśli więc szukacie bardzo przystępnej, ciekawie wyglądającej aplikacji obsługującej usługę Feedly, zainteresujcie się tym programem. Możecie ściągnąć go zupełnie za darmo ze sklepu Google Play, jeśli jednak będziecie chcieli usunąć z niego reklamy, zapłacicie w chwili obecnej około 10 zł.

google_play

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o