Samsung Galaxy Tab A – świetna maszyna do czytania

Rozwój nowych technologii wprowadził czytelnictwo na zupełnie nowy poziom. Już nie musimy jeździć do księgarni lub biblioteki, aby kupić lub wypożyczyć książkę, która w danym momencie nas interesuje, a na półkach nie zalegają nam kilogramy makulatury. Wystarczy kilka minut, aby kupić najnowszy bestseller, a tysiące pozycji mieścimy w jednym urządzeniu o wadze mniejszej niż pół kilograma.

Elektroniczne książki, czyli e-booki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W 2012 roku – według badania TNS – kontakt z tak wydanym tytułem deklarowało zaledwie 7,3 proc. Polaków. W 2014 roku było to już 12 proc. Jednocześnie w 2014 roku mieszkańcy Unii Europejskiej kupili aż o 30 proc. więcej urządzeń do czytania niż rok wcześniej. Na tym jednak nie koniec. Rynek cały czas dynamicznie rośnie i w 2015 roku obroty na rynku książek elektronicznych mają wynieść aż 60 mln zł, czyli 50 proc. więcej niż w 2014.

Jednak książki to nie wszystko. Dużą popularnością cieszą się także cyfrowe wydania czasopism. Zamiast co tydzień lub co miesiąc dreptać do kiosku z nadzieją, że nasza ulubiona pozycja nie została jeszcze wyprzedana, możemy opłacić rachunek za cały rok z góry i cieszyć się z przychodzących e-maili z informacją o nowym numerze. Nie możemy też zapominać o coraz popularniejszych komiksach, które przeżywają kolejną młodość, głównie za sprawą bardzo popularnych ostatnio filmów z superbohaterami. Ale aby móc czytać książki, czasopisma i komiksy, trzeba mieć odpowiednie urządzenie. Czytniki e-booków, chociaż są świetnymi sprzętami, to jednak sprawdzają się tylko w przypadku książki. A co z czasopismami i komiksami? Jednym z urządzeń, na których komfortowo można czytać wszystkie te pozycje jest tablet Samsung Galaxy Tab A.

Samsung-Galaxy-Tab-A-maszyna-do-czytania (1)

Możliwości techniczne

Samsung Galaxy Tab A to pod wieloma względami urządzenie stworzone z myślą o osobach, które uwielbiają czytać. Przede wszystkim jest to pierwszy tablet koreańskiego producenta, który został wyposażony w wyświetlacz w formacie 4:3. Takie proporcje są dużo wygodniejsze w przypadku czytania książek, czasopism lub komiksów, ponieważ przypominają tradycyjne, papierowe wydania. Poza tym nasze oczy nie muszą tak często przeskakiwać do nowej linijki tekstu, więc zdecydowanie mniej się męczą. No i wreszcie tzw. ostre widzenie jest dużo efektywniejsze w przypadku powierzchni przypominających kwadrat. W przypadku bardziej podłużnych mamy większy problem z ostrym widzeniem poszczególnym fragmentów ekranu. Proporcje 4:3 lepiej sprawdzają się także przy przeglądaniu stron internetowych, gdyż na wyświetlaczu mieści się więcej treści, a serwisy nie są przesadnie wydłużone.

Mogłoby się wydawać, że rozdzielczość 1024 x 768 pikseli nie jest zbyt imponująca. To prawda. Przekłada się to na zagęszczenie na poziomie 132 pikseli na cal, czyli jakieś cztery razy mniej niż we flagowych smartfonach. I to bez wątpienia prawda – rozdzielczość w 2015 roku już nie imponuje, ale jeśli głębiej się nad nią zastanowimy, to ma duży sens. Przede wszystkim taka rozdzielczość w zupełności wystarczy do komfortowego czytania książek, komiksów i czasopism. Wiem to z praktyki, a nie tylko teorii. Sporo czytałem na Galaxy Tab A i było to wygodne narzędzie. Poza tym zastosowanie takiej rozdzielczości znacząco wpłynęło na wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu, co w przypadku czytania ma kluczowe znaczenie. Przecież nikt nie chciałby, aby w kluczowym momencie książki nagle ekran się wyłączył i konieczne byłoby podłączenie ładowarki. Nie ma sensu ścigać się na piksele, gdy największą wadą mobilnych urządzeń są właśnie akumulatory.

Samsung-Galaxy-Tab-A-maszyna-do-czytania (2)

Warto także wspomnieć o możliwości ustawienia bardzo niskiej jasności ekranu, dzięki czemu z tabletu można śmiało korzystać późnymi wieczorami, a nawet w nocy. Jasność zaledwie 4 nitów sprawi, że wyświetlacz nie będzie nas raził w oczu, a po odłożeniu urządzenia nie powinniśmy mieć problemów z zaśnięciem od nadmiaru światła niebieskiego. Z kolei maksymalna jasność 320 nitów powinna sprawdzić się nawet w jaśniejszych warunkach.

Czytaj za darmo

Jednak to nie technikalia są największą zaletą Samsunga Galaxy Tab A, które sprawiają, że jest to świetna maszyna do czytania. To, co przede wszystkim przemawia za tabletem, to ogromna baza dostępnych aplikacji, książek i czasopism, które każdy użytkownik urządzenia może mieć za darmo, dzięki sklepowi Galaxy Apps. Lista jest imponująca i powinna zadowolić każdego miłośnika literek.

Jedną z najciekawszych ofert dla Smaunga Galaxy Tab A jest 3-miesięczny, darmowy abonament na usługę Legimi 1500. W jej ramach możemy w każdym miesiącu czytać 750 stron dowolnych e-booków, które są dostępne w katalogu Legimi, co przekłada się średnio na mniej więcej 3 książki. A dostępnych pozycji jest naprawdę sporo. Normalnie taki pakiet kosztuje 24,99 zł miesięcznie, więc w ten sposób możemy zaoszczędzić aż 75 złotych i przeczytać w tym czasie około 9 e-booków.

Poza tym koreańska firma oferuje także aplikację Amazon Kindle for Samsung. To specjalna wersja appki, która normalnie jest dostępna w Sklepie Play. Różni się od tradycyjnej tym, że w jej ramach co miesiąc użytkownicy sprzętów z serii Samsung Galaxy otrzymują darmowe e-booki. To po prostu nic innego, jak książki dostępne za darmo tylko za to, że kupiło się tablet marki Samsung. Poza tym aplikacja synchronizuje

Samsung-Galaxy-Tab-A-maszyna-do-czytania (4)

Ale to wciąż nie koniec oferty. Samsung daje nam za darmo dostęp do kilku polskich czasopism. Na liście znajdziemy między innymi:

  • CHIP – magazyn dla miłośników komputerów i nowych technologii,
  • Glamour – najnowsze trendy w dziedzinie mody i urody,
  • Focus Polska – coś dla miłośników świata i nauki,
  • Elle – kolejny magazyn o modzie i urodzie,
  • National Geographic Magazine – czasopismo dla fanów natury i świata zwierząt,
  • a także New York Times lub The Economist – jedne z najlepszych i najbardziej cenionych gazet na świecie.

Nie sposób też pominąć Me Books, w którym dostępna jest ogromna baza książek, książeczek i komiksów dla dzieci z tak znanymi postaciami, jak: Angry Birds, Frozen lub My Little Pony.

Samsung Galaxy Tab A – maszyna do czytania

To wszystko sprawia, że Samsung Galaxy Tab A jest świetną maszyną do czytania i w wielu sytuacjach sprawdzi się lepiej niż czytniki ebooków. Przede wszystkim dlatego, że pozwala także na przeglądanie czasopism oraz komiksów, a także dlatego, że jest sprzętem dużo bardziej uniwersalnym. Tablet z Androidem to także filmy i seriale, gry, aplikacje, wszelkiej maści usługi i serwisu, przeglądanie Internetu, nawigacja samochodowa i wiele, wiele więcej.

Tekst powstał przy współpracy z firmą Samsung – partnerem bloga Appki.com.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o