Superfrog HD, czyli sentymentalny powrót do przeszłości – recenzja (Android)

Książę i księżniczka. Straszna wiedźma… Wiedźma porywa księżniczkę, a książę próbuje ją uratować. Tak zaczyna się dużo bajek. I ta gra zaczyna się również w podobny sposób. Różnica jest niewielka. W tym przypadku główny bohater zostaje zamieniony w żabę, w płynącej w pobliżu Rzece Rozpaczy dostrzega butelkę, a w niej napój – Lucozade. Spragniony postanawia wziąć łyka. A cóż to? Nagle małego bohatera ogarnia szał i naszym oczom ukazuje się On z peleryną na ramionach…

Superfrog to platformówka, która powstała w 1993 roku. Byłam jej wielką fanką za czasów, gdy w naszych domach królowała Amiga. Dlatego też z wielką ochotą zainstalowałam na swoim smartfonie jej odnowioną wersję – Superfrog HD.

Rozgrywka

Rozgrywkę rozpoczynamy w pierwszym z sześciu światów do jakich trafi nasza żaba. W każdym z nich czekają na nas 4 podstawowe plansze oraz walka z bossem.

superfrog-hd-android (2)

W trakcie gry zbieramy monety i owoce, gdzieniegdzie możemy trafić na skrzydełka pozwalające na krótkie szybowanie, lub na zielonego gluta, którym możemy rzucać w przeciwników. A tych jest wielu. Są pszczoły, nietoperze, niebieskie kulki, pająki i wiele innych. Większość z nich pokonamy skacząc wprost na nie, jednak na niektóre działa tylko zielony glut.

Żeby nie było tak łatwo, w trakcie gry Superfrog HD natraficie na niezliczoną ilość kolców, które od razu pozbawiają was życia. Natomiast inne przeszkody jak np. spadające bloki, czy też niezamierzone wpadnięcie na przeciwnika pozbawią was tylko mini życia. Łatwo odnowicie je po znalezieniu pomarańczowego napoju. W niektórych planszach, jeśli jesteście bardzo zdeterminowani, traficie na dodatkowe życia w postaci głowy naszego bohatera.

Po przejściu każdej z planszy czeka na was mini gierka: Jednoręki Bandyta. Możecie w niej wygrać dostęp do oryginalnych plansz Superfrog z 1993 roku. Te z nowszej wersji różnią się niewiele wyglądem i obecnością sekretnych przejść i wnęk. Największą różnicą jest to, iż w nowych planszach czas na przejście jest ograniczony (w trakcie gry trafiamy sporadycznie na „wydłużacz czasu”) i nie ma limitu monet jaki trzeba osiągnąć, aby odblokować przejście do następnego levelu. W grze z 1993 roku należało osiągnąć pewne minimum.

Odblokowując w Bandycie retro plansze, możecie nie przejmować się mijającym czasem i skupić się na nabijaniu jak największej liczby punktów i zbieraniu wszystkich monet.

superfrog-hd-android (6)

Sterowanie

Grą Superfrog HD steruje się za pomocą 4 przycisków ekranowych. Po lewej stronie mamy dwa przyciski kierunkowe, prawy i lewy, natomiast po prawej stronie mamy skok oraz kucanie. Jeśli masz ochotę wystrzelić zielonego gluta, wystarczy tapnąć ekran w dowolnym miejscu. Mam przyjemność grać na 6-calowym smartfonie i czasami, w ferworze walki, nie udaje mi się trafić w odpowiednie przyciski i ląduję w kolcach. Myślę, że w telefonach o standardowych rozmiarach będzie to o wiele trudniejsze.

Muzyka i oprawa graficzna

Wygląd plansz i muzyka Superfrog HD bardzo dobrze wpisuje się klimat wersji retro z 1993 roku. Gra jest kolorowa i spodoba się zarówno młodszym graczom jak i starszym, jednak ci starsi zapewne sięgną po tę pozycję bardziej ze względu na odświeżenie wspomnień.

Szczerze przyznam, że kiedyś ostatnie plansze sprawiały mi duży kłopot, teraz było zbyt łatwo. Jednak zakupu nie żałuję, pomimo wygórowanej ceny 9,96 zł. Powrót do lat 90-tych był bardzo przyjemny. Grę pobierzecie wprost ze strony Google Play.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o