Recenzujemy aplikację YouTube Kids – jest dobrze, choć nie idealnie

Zgodnie z zapowiedziami, w poniedziałek w sklepie Google Play pojawiła się aplikacja YouTube Kids, która przeznaczona jest dla najmłodszych użytkowników tabletów oraz smartfonów działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Zapewniłem was, że sprawdzę jak program ten spisuje się w praktyce i właśnie dziś spełniam tę obietnicę. Zobaczcie, co oferuje aplikacja!

Niestety w chwili pisania tego tekstu aplikacja YouTube Kids dostępna jest tylko i wyłącznie do pobrania w Stanach Zjednoczonych, a informacji o jej dostępności w innych rejonach świata na razie brak. Na szczęście plik z programem został udostępniony na łamach serwisu APKMirror, z którego możecie pobrać go całkowicie za darmo – link znajdziecie na samym dole tego tekstu. Jeśli nie wiecie jak zainstalować aplikację z zewnętrznego źródła, koniecznie zastosujcie się do wskazówek, jakie w swoim poradniku umieścił jakiś czas temu Damian.

Aplikacja wita nas bardzo ładną animacją i od razu przenosi nas do trybu horyzontalnego, który w przypadku tej konkretnej aplikacji jest bardzo wygodny. W tle przygrywa sobie przyjazna melodyjka, a każdy nasz ruch i każde kliknięcie w obrębie aplikacji również skwitowane zostaje odpowiednim dźwiękiem, co z całą pewnością przypadnie dzieciom do gustu. Tak jak zapowiadano, interfejs aplikacji jest bardzo prosty i zawiera duże i łatwe do naciśnięcia ikonki, które ułatwiają nawigację. W związku z tym, że YouTube Kids dostępne jest na razie jedynie w USA, aplikacja obsługuje tylko język angielski, co oczywiście ulegnie zmianie w przypadku pojawienia się jej w polskim sklepie Google Play.

youtube-kids-2

W chwili obecnej dzieci mogą wybierać filmy spośród czterech kategorii. Pierwszą z nich jest Shows, na którą składają się programy takie jak na przykład Ulica Sezamkowa oraz Tomasz i Przyjaciele. Druga to Music, która pozwala na słuchanie odpowiednio wyselekcjonowanej muzyki oraz oglądanie klipów. Kolejną jest kategoria Learning skupiająca się na programach edukacyjnych oraz kategoria Explore, w której między innymi znajdziemy poradniki jak narysować postać z Minecrafta oraz hipopotama. Do dyspozycji najmłodszych użytkowników dano także wyszukiwarkę, która automatycznie blokuje możliwość znajdowania wulgarnych treści.

youtube-kids-5

Co ciekawe, zmiana ustawień aplikacji możliwa jest tylko poprzez przepisanie czterocyfrowego kodu zapisanego w formie słownej, z czym poradzić mają sobie tylko „dorośli”. Przynajmniej według twórców YouTube Kids, bo nie powinno być to jednak szczególnym wyzwaniem dla nieco większych dzieciaków. W panelu ustawień możemy wyłączyć efekty dźwiękowe oraz muzyczkę, która gra w tle, a także wyłączyć wyszukiwarkę i wyczyścić historię przeglądanych materiałów. Możliwe jest także ustawienie timera w zakresie od 1 do 120 minut, który automatycznie zablokuje aplikację. Jest to świetne rozwiązanie w momencie, gdy chcemy mieć pod kontrolą czas, jaki dzieci spędzają z tą aplikacją. W momencie rozpoczęcia odliczania, na samej górze okna aplikacji pojawia się specjalny pasek, który ilustruje, ile czasu pozostało do rzeczonej blokady. Po jego upływie pojawia się postać informująca o tym fakcie, a odblokowanie możliwe jest tylko dzięki… przepisaniu wspomnianego kilka linijek wyżej kodu.

youtube-kids-4

Pora wspomnieć o wadach, które YouTube Kids bez wątpienia posiada. Pierwszą z nich jest opisania wcześniej pewna ułomność blokady aplikacji. Nieco bardziej wprawione dzieciaki wpadną zapewne na to, że można ją bez żadnego problemu obejść – wystarczy bowiem skorzystać z menedżera otwartych aplikacji, zamknąć tę juniorską wersję YouTube’a oraz włączyć ją ponownie bez żadnych problemów. Druga jest także związana z blokadą – w momencie jej aktywacji, dzieci mogą bez żadnego problemu powrócić do launchera i włączyć pełnoprawną aplikację YouTube, co raczej powinno być niemożliwe. Mam nadzieję, że twórcy wpadną na rozwiązanie tego problemu.

Aplikacja YouTube Kids jest świetnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą umożliwić swoim pociechom konsumpcję treści wideo przy użyciu dobrodziejstw technologii mobilnych. Posiada ona wiele naprawdę wartościowych programów, które uczą i bawią dzieci w każdym wieku. Jej zaletą jest nie tylko odseparowanie godnych uwagi treści od materiałów wulgarnych, ale także wyłączenie możliwości komentowania wideo. Nie zapominajmy jednak, że należy mieć pełną kontrolę nad czasem, jaki dzieci spędzają korzystając z aplikacji oraz sposobem, w jaki to robią, chociażby ze względu na wady, jakie opisałem w poprzednim akapicie. Tak jak wspomniałem wcześniej, aplikację możecie pobrać w chwili obecnej tylko z serwisu APKMirror, jednak możecie być pewni, że powiadomię was w momencie, gdy oficjalnie zadebiutuje ona w polskim sklepie Google Play.

Link do pobrania aplikacji z serwisu APKMirror

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o