Na tej stronie możesz podglądać ludzi, a oni nawet nie będą o tym wiedzieć

Od czasu wybuchu afery PRISM, temat bezpieczeństwa w Sieci stał się bardzo ważny. Jednak najwyraźniej nie wszyscy zdają sobie sprawę z wagi problemu. Istnieje bowiem strona internetowa, która – wykorzystując ludzką głupotę – pozwala na podglądanie prywatnego życia nieświadomych osób. Nie brakuje także użytkowników z Polski.

Twórca pewniej strony internetowej twierdzi, że stworzył ją, aby uświadomić ludzi w temacie bezpieczeństwa w Internecie. Prawda jest jednak taka, że w perfidny sposób wykorzystuje ludzką głupotę i lenistwo i pozwala na podglądanie niczego nieświadomych osób. Jak to możliwe?

Strona internetowa wykorzystuje kamery IP, które w wielu domach i firmach są instalowane jako zabezpieczenie przed złodziejami, czy też wirtualne niańki dla dzieci. Każdy model ma hasło domyślnie, które – jak się okazuje – dość często nie jest zmieniane. Na tym właśnie żeruje strona, która zdobywa dostęp do kamer, właśnie z użyciem domyślnego hasła. Dzięki temu możemy oglądać ludzi w ich prywatnych domach lub w trakcie pracy. Oni oczywiście nie zdają sobie sprawy z tego, że są podglądani.

Oglądać możemy dosłownie wszystko, od firm i sklepów, poprzez prywatne rezydencje. Najwięcej kamer znajdziemy w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ich ponad 10 tys., ale nie brakuje także miejsce z Polski. W momencie pisania tego tekstu dostępnych jest ponad 800 kamer z kraju nad Wisłą.

internet-polska

Strona Insecam wykorzystuje ludzką niewiedzę, głupotę i lenistwo. Nie rozumiem, jak można kupować urządzenie, które w teorii ma dbać o nasze bezpieczeństwo i jednocześnie kompletnie ignorować wszelkie zalecenia i zdrowy rozsądek, pozostawiając domyślne hasło. Jeśli kiedykolwiek dowiedzą się, że ktoś ich podglądał, to mogą mieć pretensje tylko do siebie samych i nikogo innego. Chociaż znając amerykańskie realia, na pewno firmy produkujące kamery będą musiały liczyć się z licznymi pozwami niezadowolonych klientów.

Jak już wspominałem, twórca strony twierdzi, że robi to po to, aby uświadomić użytkowników na temat tego, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo w Sieci. Szczytny cel – chciałoby się powiedzieć. Szkoda, że na stronie umieszczone są reklamy…

Celowo nie podajemy adresu strony, ale pewnie i tak uda Wam się ją znaleźć.

źródło: Motherboard

Photo credit: vandinglewop / Foter / CC BY-NC-ND

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
EdwartRomanziomexLink Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Link
Gość
Link

Link do strony:
http://insecam.com/

ziomex
Gość
ziomex

nie działa link

Roman
Gość
Roman

Strona działa ale zamiast obrazu z kamerki jest znaczek jakby „unknow image”

Edwart
Gość
Edwart

Na operze bez AdBlocka działa