Telewizor dla gracza – jaki kupić?

Na pytanie jaki telewizor kupić nie ma prostej odpowiedzi. Co roku każdy producent wprowadza ponad setkę różnych wariantów. Na co więc zwrócić uwagę gdy chcemy kupić telewizor do grania?

1. Niski input lag

Input lag, czyli opóźnienie wejścia, to zjawisko, które w mniejszym lub większym stopniu występuje w każdym z telewizorów. Jest ono niezwykle ważne dla graczy, zwłaszcza tych grających po sieci. Obraz oglądamy z opóźnieniem w stosunku do tego jak przetwarza go komputer, czy konsola. Przez to nasze ruchy w grach stają się opóźnione, a to może zaważyć na losie rozgrywki. Warto sprawdzić przed zakupem telewizora wartość input laga. Wartość poniżej 20 ms jest bliska ideału, do 40 ms możemy mówić o dobrym poziomie, do 70 ms przeciętnym. Wynik powyżej jest słaby. Do rozgrywek sieciowych zdecydowanie lepiej wybrać te modele, których input lag wynosi mniej niż 40 ms.

2. Duża przekątna

Nie ma za dużych telewizorów, tak jak nie ma zbyt szybkich samochodów. Złota zasada mówi – wybierz telewizor o rozmiar większy, niż pierwotnie zamierzałeś. W przypadku gier jest to szczególnie ważne ze względu na wszelkie detale, czy elementy interfejsu. Jeśli będziemy mieli mały telewizor, to aby grać będziemy musieli siedzieć naprawdę blisko, a nie jest to zbyt komfortowe. Jeśli dużo gramy to zdecydowanie kierujmy swój wzrok i portfel w stronę modeli powyżej 48 cali. Zwłaszcza, że ich ceny nie są już tak rażące. Telewizory 40-calowe z rozdzielczością 4K mogą ze spokojem stanowić dziś monitor dla graczy.

3. Rozdzielczość 4K i złącze HDMI 2.0

Rozdzielczość 4K, czyli 3840 na 2160 pikseli to już niemal rynkowy standard. Powyżej średniej półki nie kupimy już modeli Full HD. Wyższa rozdzielczość to jeszcze więcej detali, a tym samym jeszcze lepszy obraz. Problemem jest brak natywnych treści. Konsole nowej generacji nie oferują takiej rozdzielczości. Za to na komputerze jest już wiele tytułów, w które zagramy w 4K i wyglądają zjawiskowo. Tutaj problemem jest jednak wydajność naszego komputera i jego karty graficznej. Przy zakupie telewizora 4K, w szczególności dla gracza, ważna jest obecność złącza HDMI 2.0 – tylko taki standard pozwala na rozgrywkę w 4K przy częstotliwości 60 Hz. Starsze złącza HDMI przy 4K oferują jedynie 30 Hz.

4. Szybki Dostęp do trybu Gra

Telewizory oferują różne tryby obrazu jak – film, standard, dynamiczny oraz Gra. W zależności od trybu mamy inne ustawienia. Jeśli jesteśmy częstymi graczami i niejedynymi domownikami, to warto zwrócić uwagę na to, jak łatwo jest zmienić tryby i czy tryb jest zapamiętywany dla poszczególnych wejść HDMI. W trybie Gra obraz zwykle jest domyślnie dostosowany tak, aby lepiej sprawdzał się podczas rozgrywki, a także wartość input laga jest w nim niższa, niż w pozostałych trybach.

5. Smart TV dla Casuala

Sam telewizor też może sam w sobie być konsolą do gier. To raczej rozwiązanie dla niedzielnych graczy, niż pasjonatów, ale zawsze pewna forma rozrywki. W przypadku większości modeli do czynienia mamy z różnego rodzaju prostymi tytułami. Dużo ciekawych gier oferują Samsung i LG. Są to tytuły przystosowane do pilota z akcelerometrem. W LG WebOS znajdziemy popularne mobilne tytuły jak Where’s my Water. W sprzedaży są też telewizory z system Android. Obecnie to modele Philipsa, a wkrótce powinny wreszcie pojawić się telewizory Sony. Na nich zagramy w wiele gier znanych nam z tabletów i smartfonów. Coraz częściej do telewizora możemy podłączyć pada, możemy też sterować naszym telefonem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o