Windows 10 dla smartfonów – co, gdzie, jak i kiedy?

W ostatnich dniach pojawiło się mnóstwo doniesień na temat Windowsa 10 w wersji Technical Preview na smartfonach. Niektóre to plotki, a inne pochodzą bezpośrednio od pracowników Microsoftu, w tym samego Joe Belfiora, który prowadził ostatnią konferencję amerykańskiej firmy. Czas zebrać to wszystko w całość i uporządkować, aby w końcu wiedzieć, na czym stoimy i czego możemy się spodziewać. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o aktualizacji do Windows 10.

Początkowo pojawiały się na zmianę informacje, według których raz Windows 10 miał trafić na wszystkie smartfony Lumia przystosowane do Windows Phone 8, a innym razem aktualizacja miała zostać ograniczona tylko do konkretnych modeli. W końcu przyszedł czas konferencji Microsoftu, na której oficjalnie usłyszeliśmy, że system trafi na wszystkie Lumie. Niestety, już kilka dni później znowu zaczęto sugerować, że wyjątkiem mogą być urządzenia z 512 MB pamięci RAM. I tak w kółko…

Kto dostanie aktualizację do Windows 10?

Teraz już oficjalnie – co zostało potwierdzone przez pracowników Microsoftu. Aktualizacja do Windows 10 będzie dostępna dla wszystkich Lumii, na których działa Windows Phone 8.x, nawet tych z 512 MB pamięci RAM. Jest to możliwe, ponieważ najnowsza wersja mobilnych okienek będzie obciążająca dla podzespołów niż wcześniejsze wydania. Jednak na słabszych urządzeniach nie będą dostępne wszystkie funkcje systemu. Tyle w tym momencie wiemy i są to informacje oficjalne. Nie wiemy, o jakie funkcje konkretnie chodzi.

windows-phone-8-nokia-lumia-735 (4)

Powyższe tyczy się jednak tylko modeli niebrandowanych, czyli kupionych w sklepie, a nie od operatora komórkowego. Modele brandowane rządzą się własnymi prawami i w gestii telekomu leży to, czy udostępni swoim użytkownikom aktualizację. Podejrzewam, że w 99 proc. przypadków tak się właśnie stanie, bo w przeciwnym razie na operatora spadłyby gromy rzucane przez klientów. Ale jedno jest pewne – posiadacze brandowanych Lumii będą musieli poczekać trochę dłużej na swoją aktualizację.

Nie wiadomo, co ze smartfonami innych producentów, ale najprawdopodobniej aktualizacja będzie zależeć od samej firmy. Jeśli będzie taka wola, to na Windows 10 powinien się pojawić na urządzeniach HTC, Samsunga i wielu innych producentów.

Windows 10 kiedy premiera?

Na to pytanie nie znamy odpowiedzi, przynajmniej w przypadku urządzeń mobilnych. Na komputerach system ma zagościć w sierpniu tego roku, więc najprawdopodobniej na smartfonach pojawi się kilka miesięcy później. Maciej Gajewski ze Spider’s Web sugeruje, że będzie to początek 2016 roku.

windows-phone-nokia-lumia-1020-pureview

Jeśli zaś chodzi o wersję Windows 10 Technical Preview dla smartfonów, to ta ma zostać udostępniona jeszcze w tym miesiącu, ale tylko dla konkretnych urządzeń. Z jednej strony pojawiają się informacje, że jako pierwsi wersję testową będą mogli zainstalować posiadacze Lumii 1520, 1020 i HTC One M8, a z drugiej strony wymienia się jeszcze modele 635, 830, 920, 925, 930 oraz Icon. Wygląda na to, że na razie musimy jeszcze poczekać. To, co jedynie potwierdził Gabriel Aul z Microsoft, to fakt, iż Windows 10 został już przetestowany na Lumii 635 i podobno działa bardzo płynnie i bez większych problemów. To dobra wiadomość, a nam pozostaje po prostu czekać na więcej informacji.

Jest szansa, że pierwszy Windows 10 Technical Preview dla smartfonów pojawi się jeszcze w tym tygodniu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o