Nokia Cyan, czyli co nowego w Windows Phone 8.1 na Lumiach

Cyan to wersja Windows Phone 8.1 specjalnie przygotowana dla telefonów Nokia Lumia. Zawierają one kilka dodatkowych funkcji, których nie znajdziecie w pozostałych telefonach z mobilnymi kafelkami, np. od HTC lub Huawei. Premiera Nokii Lumia 930 sprawiła, że w końcu możemy przyjrzeć się temu, czym Cyan różni się od czystego Windows Phone 8.1.

Za dokładne sprawdzenie różnic wziął się Daniel Rubino z serwisu WPCentral. W tym celu dokładnie sprawdził telefon z Windows Phone 8.1 w wersji Cyan (Nokia Lumia 930, która ma już na testach) oraz z czystą wersją mobilnych kafelków. Okazuje się, że różnic jest całkiem sporo.

Equalizer – graficzny equalizer, w którym można kontrolować ustawienia dźwięku. Urządzenia bez Cyan też mają tę funkcję, ale jest ona ograniczone tylko do podłączonych słuchawek. W przypadku Cyan zmodyfikowany dźwięk leci także z głośników samego smartfona. Niestety, equalizer nie działa na urządzeniach połączonych przez Bluetooth.

Podwójne tapnięcie w ekran w celu wybudzenia. Funkcja doskonale znana i chyba po raz pierwszy wprowadzona w LG G2, a także kontynuowana w LG G3. Wystarczy dwa razy puknąć w wygaszony ekran, aby go wybudzić. Niezwykle przydatna funkcja!

Nagrywanie dźwięku Dolby Digital Plus 5.1. Funkcja najprawdopodobniej ograniczona tylko do Lumii 930 oraz 1520, ale warto odnotować, że przy ich pomocy będzie możliwość nagrywania dźwięku przestrzennego Dolby Digital Plus 5.1.

nokia-lumia-930-windows-phone

Ustawienia jasności ekranu. Dotychczas Lumie, np. 630, miały bardzo proste ustawienie jasności ekranu, w którym do wyboru były tylko trzy opcje – niska, średnia i wysoka. Teraz, wzorem chociażby Androida oraz iOS, pojawił się suwak, dzięki któremu mamy większą kontrolę nad tym parametrem.

Nowe ustawienia kolorów. W opcjach pojawiły się także trzy predefiniowane ustawienia kolorów – standardowe, zimne i żywe.

Miracast przez WiFi. Znowu jest to funkcja ograniczona do kilku telefonów, w tym przypadku Lumii 930, 1520, 630 oraz 635. Jednak użytkownicy tych telefonów będą mogli bezprzewodowo przenosić zawartość swojego ekranu na kompatybilne sprzęty.

Nowy algorytm zdjęć. W Lumiach 930 oraz 1520 poprawione zostaną zdjęcia nocne, kolory, wideo, pliki RAW oraz ciągły autofocus. To zmiana czysto software’owa, ale nawet takie potrafią wprowadzić dużo lepszą jakość.

Motion Data. Nokie Lumia 930, 1520, 630 oraz 635 zostały wyposażone w SensorCore, który zbiera informacje na temat przebytych dystansów, mierząc kroki i spalone kalorie. Cyan wprowadza oprogramowanie, dzięki któremu z tych danych mogą korzystać twórcy zewnętrznych aplikacji.

nokia-lumia-930-windows-phone-mapy-here

Living Images. Nowa funkcja Nokia Camera, dzięki której do zdjęcia można dodać krótki film o długości 1-2 s. Później można je odtwarzać w Nokia Camera lub Storyteller.

Lepsze audio. Cyan wprowadza także poprawę jakości dźwięku w przypadku słuchawek obsługujących standard 5.1.

Zaktualizowane aplikacje fotograficzne. W Cyan zobaczymy także nowe wersje „nokiowych” aplikacji fotograficznych, czyli Camera, Kinograf oraz Storyteller.

Jak podobają Wam się te zmiany? Moim zdaniem Windows Phone, w szczególności w wersji na telefonach marki Nokia Lumia, idzie w jak najlepszym kierunku. Nie ma sensu oferować zbyt wielu nowości, bo sam system jest już ich pełen. Cyan to solidna aktualizacja, która na pewno ucieszy wielu użytkowników, a jednocześnie nie wprowadza niepotrzebnych wodotrysków.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o