Przez 25 lat nie udało się rozwiązać tej zagadki. Czy kod Kryptos w końcu zostanie złamany?

Od 25 lat największe umysły CIA nie potrafią rozwiązać tej zagadki. A przecież codziennie ją widzą, bo przechodzą obok niej, gdy zjawiają się w swojej pracy w siedzibie agencji w Langley w stanie Wirginia. A wszystko przez jednego artystę, który zbudował pomnik.

Jim Sanborn, amerykański artysta, 25 lat temu zbudował pomnik dla CIA o nazwie Kryptos. Postawiono go w siedzibie agencji w Langley w stanie Wiriginia. Rzeźba składa się z mnóstwa wydawałoby się przypadkowych liter. Jednak specjaliści od kryptografii odkryli, że rzeźba ma ukryte cztery wiadomości. Trzy już udało im się złamać, ale czwarta spędza im sen z powiek. Największe umysły poddały się. Jednak rozwiązanie jest bardzo blisko.

Od wielu, wielu lat nikt nie potrafi rozwiązać zagadki stojącej za rzeźbą CIA. Nawet specjaliści z NSA, którzy rozszyfrowali trzy pierwsze wiadomości, okazali się bezsilni w obliczu czwartej. A twórca rzeźby, który wciąż żyje, jest jedyną osobą, która zna oryginalną wiadomość.

Ukryte wiadomości

Rzeźba składa się z czterech segmentów. Dwa po lewej przekazują konkretne wiadomości, a dwa po prawej mają pomóc w odszyfrowaniu tych po lewej.

Pierwsza brzmi następująco:

– Pomiędzy delikatnym cieniowaniem a brakiem światła znajdziesz niuans igluzji (Between subtle shading and the absence of light lies the nuance of iqlusion)

Druga wiadomość:

– To było zupełnie niewidoczne. Jak to możliwe? Używali pola magnetycznego ziemi. x Informacja została przejęta i przekazana pod ziemiuum do nieznanego miejsca. x Czy Langley o tym wiedział? Powinien: to jest pochowane gdzieś tam. x Kto zna dokładną lokalizację? Tylko WW. To była jego ostatnia wiadomość. x Trzydzieści osiem stopni pięćdziesiąt pięć minut sześć kropka pięć sekund północ, siedemdziesiąt siedem stopni osiem minut czterdzieści cztery sekundy zachód. x Warstwa druga. (It was totally invisible. How’s that possible? They used the earth’s magnetic field. x The information was gathered and transmitted undergruund to an unknown location. x Does Langley know about this? They should: it’s buried out there somewhere. x Who knows the exact location? Only WW. This was his last message. x Thirty eight degrees fifty seven minutes six point five seconds north, seventy seven degrees eight minutes forty four seconds west. x Layer two.)

Trzecia wiadomość:

– Wolno, rozpaczliwie wolno, fragmenty szczątków przejścia zasłaniające dolną część drzwi zostały usunięte. Drżącymi dłońmi zrobiłem niewielki prześwit w lewym górnym narożniku. Poszerzyłem go nieco i oświetliłem wnętrze świecą po czym zajrzałem do środka. Ciepłe powietrze uciekające z komory grobowej sprawiło, że płomień świecy migotał, ale szczegóły komnaty zaczęły wyłaniać się z mgły. Czy możesz cokolwiek zobaczyć q?
(Slowly, desparatly slowly, the remains of passage debris that encumbered the lower part of the doorway was removed. With trembling hands I made a tiny breach in the upper left hand corner and then, widening the hole a little, I inserted the candle and peered in. The hot air escaping from the chamber caused the flame to flicker, but presently details of the room within emerged from the mist. x Can you see anything q?)

To wciąż za mało

Kilka lat temu Jim Sanborn postanowił pomóc specom od szyfrów i wyjawił ostatnie słowo z 97-literowej wiadomości. Tym słowem jest „Berlin”. Jednak to nie wystarczyło. Przez ostatnie 4 lata wciąż nie udało się rozwiązać zagadki. Dlatego też, przy okazji 25-lecia upadku Muru Berlińskiego i własny 69. urodzin, Sanborn podrzucił specom kolejną podpowiedź – słowo „clock” (ang. zegar). Teraz pozostało im jedynie 86 liter do odszyfrowania i bliżej już nie będą, ponieważ artysta zapowiedział, że jeśli umrze, to zabierze zagadkę do grobu. Nikt inny nie zna rozwiązania, tylko twórca pomnika.

Słowa Berlin i Clock wskazywałyby na jakiś zegar w stolicy Niemiec. Sam Sanborn pytany o to stwierdził, że w Berlinie jest pełno pięknych i interesujących zegarów. Co ciekawe, podobno klucz do rozwiązania zagadki rzeźby jest cały czas widoczny, znajduje się w widocznym miejscu, ale nikt go jeszcze nie zauważył.

Wiecie, czemu kod jest tak trudny do rozszyfrowania? Chociażby z powodu kilku literówek, które popełnił autor, np. w słowie underground (napisał undergruund).

źródło: Business Insider

Fot. Wikipedia

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Leokadia Arent-Janiszewska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leokadia Arent-Janiszewska
Gość
Leokadia Arent-Janiszewska

Ten szyfr jest bardzo łatwy do złamania. Trzeba mieć tylko trochę wprawy w łamaniu starych szyfrów np. sprzed 200 lat. Tak się złożyło, że przez 3 miesiące V-VIII siedziałam nad 3 szyframi matematycznymi BEALE, 1820r., Virginia, USA , które w końcu udało mi się złamać. Przy nich szyfr KRYPTOS to drobnostka. Złamałam go w ciągu 2 dni i wysłałam informację w świat 15-16 sierpnia. Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej proszę o kontakt e-mail: LeokadiaArent@gmail.com.