Co dalej z CyanogenMod?

CyanogenMod

Cyanogen dokonał żywota. Niestety, tym razem nie dotyczy to tylko komercyjnej wersji systemy, czyli Cyanogen OS. Rykoszetem oberwie także projekt CyanogenMod. Co to oznacza dla fanów tej modyfikacji?

Firma Cyanogen oficjalnie ogłosiła, że z dniem 31 grudnia 2016 roku kończy wsparcie dla Cyanogen OS i wyłącza wszystkie serwery. Jednocześnie skończy się wsparcie dla otwartej modyfikacji CyanogenMod. Szczególnie ta druga część informacji wydaje się ciekawa, ponieważ z ROM-u Androida korzystało zdecydowanie więcej osób niż z komercyjnej wersji systemu operacyjnego.

Co to w praktyce oznacza dla fanów CyanogenModa?

Modyfikacja była rozwijana w ramach projektu open-source. Oznacza to, że każdy, kto do tej pory był zaangażowany w jej rozwój, nadal będzie mógł to robić. Nie musi za to płacić ani starać się o żadne pozwolenia. Kod jest dostępny dla wszystkich i można z niego dowolnie korzystać.

Pojawia się tylko pytanie – czy ktoś zamierza dalej to ciągnąć? Chociaż społeczność odgrywała kluczową rolę, to jednak najwięcej w kwestii rozwoju modyfikacji mieli do powiedzenia pracownicy firmy. To oni szykowali kolejne wersje, które później były modyfikowane lub przystosowywane do konkretnych smartfonów przez niezależnych programistów. Teraz firma nie będzie już rozwijać tego projektu.

Na szczęście znaleźli się ludzie, którym dalej zależy na CyanogenMod

Nie chcą oni zmarnować tych wszystkich lat pracy. Społeczność już zapowiedziała, że modyfikacja nadal będzie rozwijana, ale pod inną nazwą. Już udało przenieść się cały kod na Gerrita, dzięki czemu wszyscy będą mieli do niego dostęp. Programiści proszą także o sugestie, co można zmienić w projekcie, aby był lepszy i bardziej niezawodny. Znana jest już także nazwa nowej modyfikacji. Będzie to Lineage OS.

A co dalej z firmą Cyanogen? Ta poniosła sromotną klęskę. Z szumnych zapowiedzi o walce z Google nic nie wyszło. Teraz firma podzieli system operacyjny Cyanogen OS na moduły, które będzie sprzedawać producentom smartfonów. W skrócie – wkrótce całkowicie przestanie istnieć.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o