Google walczy z fragmentacją Androida – jest coraz lepiej?

Fragmentacja Androida to jednocześnie największy problem tego systemu i głównym argument dla jego przeciwników. Jednak Google udowadnia, że choć sytuacja nie jest idealna, to jest coraz lepiej. Już niemal połowa aktywnych sprzętów z zielonym robotem działa na Androidzie w wersji Jelly Bean.

Google zaktualizowało dane na temat wykorzystywanej wersji system operacyjnego Android we wszystkich, aktywnych urządzeniach na świecie. Pod uwagę brane są tylko takie sprzęty, których użytkownicy połączyli się ze sklepem Play. Wynika to z tego, że dane są przeznaczone przede wszystkim dla deweloperów, którzy przygotowują swoje aplikacje z myślą o konkretnych systemach.

Najnowsze informacje wskazują, że już 48,6 procent urządzeń działa na systemie operacyjnym Android Jelly Bean. Problem polega na tym, że pod tą nazwą kryją się aż trzy wersje, czyli 4.1, 4.2 oraz 4.3. Jak łatwo się domyślić – liderem jest pierwsza i zarazem najstarsza z nich, która działa na 36,5 proc. sprzętów. Wersja 4.2 stanowi tylko 10,6 proc. całości, a 4.3 to nieco żenujące wręcz 1,5 proc. To jasno pokazuje, że fragmentacja Androida to cały czas spory problem.

Drugą najczęściej wykorzystywaną wersją Androida jest już archaiczny Gingerbread, czyli 2.3.3-2.37. Kolejne miejsce zajmuje Ice Cream Sandwich (4.0.3-4.0.4) z 20,6-procentowym udziałem. Co ciekawe, Android Froyo 2.2 działa na 2,2 proc. urządzeń, czyli jest ich więcej niż tych, które wykorzystują najnowszego zielonego robota.

fragmentacja Androida

Pocieszające jest to, że coraz więcej producentów decyduje się na zaktualizowanie swoich urządzeń do Androida 4.3, więc w przyszłym miesiącu jego udział powinien być nieco większy. Niestety, nowa wersja trafia tylko do hi-endowych sprzętów, jak chociażby Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy Note 2 i Note 3, a także HTC One. A przecież większość użytkowników trzyma w swoich kieszeniach smartfony ze średniej i niskiej półki. Oni są skazani na starsze wersje Androida lub kupno nowego modelu. Poza tym jeszcze w tym miesiącu ma się pojawić Android 4.4 KitKat, więc problem fragmentacji najprawdopodobniej znowu się pogłębi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o