Google pracuje nad nowym Androidem – do wirtualnej rzeczywistości

Po gorących premierach sprzętowych, które miały miejsce w ostatnim czasie w Barcelonie, przyszła pora na ciekawe rozwiązania softwarowe, które już wkrótce mogą zostać wdrożone. Bardzo ciekawe wieści dotarły do nas bowiem zza oceanu, gdyż według nowojorskiego The Wall Street Journal, jeden ze światowych gigantów branży internetowej, Google, pracuje nad specjalną wersją systemu operacyjnego Android, która ma skupiać się przede wszystkim na wirtualnej rzeczywistości.

Nie ma żadnych wątpliwości, że w niedalekiej przyszłości to właśnie VR będzie obok technologii ubieralnych zyskiwać na znaczeniu. Nawet Facebook potrafił przekonać szerokie grono obserwatorów, że wirtualna rzeczywistość może być użyteczna nie tylko w przypadku mobilnej zabawy – mam tutaj na myśli głównie granie. Takie rozwiązanie może być stosowane przecież także dla ułatwienia komunikacji oraz różnych form rozrywki. Dlaczego więc nie stworzyć systemu operacyjnego dedykowanego urządzeniom wirtualnej rzeczywistości?

Wedlug WSJ, Google powołało nawet sztab inżynierów liczący kilkadziesiąt osób, który już pracuje nad nową, można przecież rzec, kategorią systemów operacyjnych. Całym projektem dowodzą najprawdopodobniej Clay Bavor oraz Jeremy Doig. Pierwszy z nich odpowiedzialny jest między innymi za Google Cardboard, czyli niskobudżetowe rozwiązanie pozwalające na stworzenie w zaciszu własnego domu zestawu do obsługi VR. Niewykluczone, że nowy system rozpowszechniany będzie, podobnie jak najpopularniejsza wersja na smartfony oraz tablety, na zasadach wolnego i otwartego oprogramowania, co może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jestem ciekaw, w jaki sposób i jak szybko Google zareaguje na te doniesienia. Android na urządzenia wirtualnej rzeczywistości nie jest rozwiązaniem pozbawionym sensu również ze względu na coraz szerszą i groźniejszą dla Google konkurencję w tym segmencie urządzeń. Nie ma się co oszukiwać, zagadnienia związane z VR znajdują się jeszcze w powijakach i dużo czasu upłynie zanim staną się bardziej popularne oraz, co bardzo ważne, znacząco stanieją. A może to Google przyczyni się w głównej mierze do popularyzowania i przybliżania konsumentom realiów wirtualnej rzeczywistości?

_

źródło: Wall Street Journal
Zdjęcie: Carlos Luna / Foter / CC BY

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o