Google wypuszcza Androida 5.0.1 dla Nexusa 4 i Nexusa 6. Jak zainstalować?

Na to czekałem. Jeśli bacznie śledzicie moje wpisy, to wiecie, że jestem posiadaczem Nexusa 4. Ręcznie zainstalowałem na nim Androida 5.0 Lollipop (z obrazu systemu). Z czasem Google wydał aktualizację do wersji 5.0.1, ale nie dla mojego smartfona. Aż do dzisiaj. Dzisiaj w nocy aktualizacja pojawiła się nie tylko dla poczciwej „czwórki”, ale także dla nowego Nexusa 6. Co ciekawe, wciąż brakuje Androida 5.0.1 dla pośredniego modelu między tymi dwoma, czyli Nexusa 5.

Aktualizację możecie zainstalować ręcznie, przy użyciu polecenia „adb sideload”, ale wymaga to odrobiny umiejętności i wiedzy. Jeśli ich nie posiadacie, to lepiej nie próbować. Jeśli nadal zamierzacie zaktualizować swojego Androida przez ADB, to w skrócie instrukcja wygląda następująco:

 1. Zainstaluj pakiet Android SDK,
 2. Zainstaluj środowisko JDK (jeśli go jeszcze nie masz),
 3. W SDK Manager zainstaluj „Google USB Driver”,
 4. Na swoim urządzeniu włącz opcje programistyczne (kilka razy klikając w numer kompilacji w informacjach o sprzęcie),
 5. W opcjach programistycznych włącz Debugowanie USB,
 6. Podłącz urządzenie do komputera i zainstaluj sterowniki (android_winusb.inf znajduje się w folderze \sdk\extras\google\usb_driver) Android ADB Interface,
 7. Pobierz plik ZIP z obrazem systemu i najlepiej zmień jego nazwę na jakąś krótką i łatwą do wpisania, a następnie skopiuj do folderu sdk/platform-tools
 8. Uruchom Nexusa w trybie recovery – włącz jednocześnie naciskają przycisk power i głośności w dół, a następnie wybierz z listy recovery,
 9. Po pojawieniu się Androida z czerwonym wykrzyknikiem naciśnij przycisk power i głośności w górę jednocześnie (często nie wychodzi, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość),
 10. Otworzy się menu, w którym należy wybrać „apply update from ADB),
 11. Na komputerze zainstaluje się nowy sterownik,
 12. W folderze sdk/platform-tools otwórz wiersz poleceń (wciskając shift i prawy przycisk myszy wybierz „otwórz okno polecenia tutaj”)
 13. Następnie wpisz w oknie polecenia: adb sideload nazwa_pliku.zip.
 14. I tyle. Po zainstalowaniu zresetuj urządzenie i ciesz się nową wersją Androida.

SDK Managera pobierzesz ze strony Google. Środowisko JDK możesz pobrać ze strony Oracle. Z kolei obrazy systemu Android znajdziesz na stronie dla deweloperów Google. Najlepiej pobrać samą aktualizację, która zajmuje niecałe 17 MB. Dla Nexusa 4 pobierzecie STĄD.

Google udostępnia także aktualizacje OTA dla obu modeli, więc jeśli nie chcecie się bawić w adb sideload to po prostu poczekajcie.

13
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
gośćDamian JaroszewskiBuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

Z tego co widzę Google póki co dla N4 udostępniło tylko cały obraz systemu a nie aktualizację OTA a więc należy go wgrać poprzez fastboot a nie poprzez adb sideload. OTA dostępna jest póki co dla N6.

Damian Jaroszewski
Gość

Właśnie wgrałem przez adb sideload

BuKoX
Gość
BuKoX

Factory image przez adb sideload? Się porobiło :) Czyli, że do wgrania factory image nie trzeba mieć już odblokowanego bootloadera?

Damian Jaroszewski
Gość

Plik ma 16,7 MB, więc nie jest to pełny obraz systemu :)

BuKoX
Gość
BuKoX

Czyli jednak nie factory image a sama aktualizacja OTA :)

Damian Jaroszewski
Gość
BuKoX
Gość
BuKoX

No proszę. Ja już się nie mogłem wczoraj doczekać na OTA i wgrałem cały obraz :) Póki co zmian nie widzę ale ja nie miałem praktycznie żadnych problemów z 5.0.

Damian Jaroszewski
Gość

U mnie też było spoko. Zobaczymy po kilku dniach

BuKoX
Gość
BuKoX

Jeszcze 1 pytanie. Czy miałeś root-a na 5.0? Bo z tego co słyszałem sama aktualizacja OTA od 5.0 nie działa jeśli były jakiekolwiek modyfikacje na partycji systemowej.

Damian Jaroszewski
Gość

Mam roota i odblokowanego bootloadera

BuKoX
Gość
BuKoX

Czyli to była jednak ściema. Dzięki za info.

gość
Gość
gość

a gdzie można pobrać android np dla galaxy y ?

Damian Jaroszewski
Gość

Lollipopa? Nie ma tej wersji Androida dla Galaxy Y :) To zależy tylko od producenta, czy przygotuje aktualizacje, a dla tego modelu na 99,9% tego nie zrobi