Samsung chce rozwiązać problem dużych ekranów w smartfonach

Samsung złożył wniosek patentowy na bardzo ciekawą technologię, która ma rozwiązać problem dużych wyświetlaczy i obsługi jedną ręką. Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę interesująco.

Smartfony stają się coraz większe. Jeszcze 2 lata temu flagowe modele miały ekrany o rozsądnej przekątnej 4,3 cala lub nawet 4 cali. Dzisiaj hi-endowe urządzenie spokojnie dobijają do 5 cali (Galaxy S4) czy nawet 5,7 cala (Note 3). Takie wymiary powodują jeden, ale bardzo uciążliwy problem – obsługa smartfona jedną ręką jest praktycznie niemożliwa. Koniecznie jest trzymanie urządzenia w jednej dłoni i nawigowanie drugą. Nie każdemu mu się to podobać.

Producenci najwyraźniej nie zamierzają nic zrobić z tym szaleństwem. Wyjątkiem jest Sony, które zaprezentowało hi-endowego smartfona z ekranem o przekątnej 4,3. Jednak na razie nic nie wskazuje na to, żeby był to stały trend. Konkurenci, jak Samsung, LG czy też HTC, na razie nie wspominają nic o podobnym pomyśle.

Na szczęście lider rynku mobilnego postanowił rozwiązać problem w inny sposób. Nie będzie zmniejszać ekranów w smartfonach, a zastosuje specjalną technologię, a w sumie to rozwiązanie systemowe, które ma ułatwić nawigację jedną ręką. Tak przynajmniej wynika z jednego z wniosków patentowych.

samsung-comfort-zone-2

Smartfony Samsunga mają być wyposażone w coś w rodzaju strefy komfortu. Użytkownik sam wyznaczy na ekranie, dokąd jest w stanie sięgnąć kciukiem i na tej podstawie system zmienia swój interfejs. Ikony, aplikacje, klawiatura – wszystko to ma się znajdować w zasięgu kciuka użytkownika. Trzeba przyznać, że to dość proste, ale zarazem ciekawe i wygodne rozwiązanie.

Problem polega na tym, że nie wiadomo czy kiedykolwiek trafi do sprzętów Samsunga. Wniosek patentowy został złożony już 21 maja tego roku, więc minęło już sporo czasu. Poza tym firmy często patentują rzeczy, z których później same nie korzystają. Mam nadzieję, że w tym przypadku tak nie będzie, bo podobno Galaxy S5 ma mieć większy wyświetlać niż 5 cali.

źródło: Gigaom

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o