Windows Phone ma już dwucyfrowy udział w rynku smartfonów w Europie

Windows Phone 8

Firma analityczna Kantar Worldpanel opublikowała dane na temat udziału poszczególnych systemów operacyjnych w Europie ponad koniec października 2013 roku. Coraz mocniejszą pozycję ma Windows Phone i powoli dogania on już iOS-a.

W październiku 2012 roku Android miał 63,9 procent udziałów w rynku, iOS 21,2 procent, a Windows Phone zaledwie 4,7 procent. Mowa oczywiście o rynku europejskim. Po 12 miesiącach, chociaż pozycje zajmowane przez poszczególne systemy są ciągle takie same, to jednak sytuacja jest zgoła odmienna.

W tym roku, pod koniec października 2013 roku Android powiększył swoją przewagę nad konkurentami. Dzisiaj aż 10,9 procent użytkowników smartfonów w Europie korzysta właśnie z tego systemu operacyjnego. Liczba niewiarygodna, ale zgodna z ogólnoświatowymi trendami. Tak dzisiaj wygląda rynek mobilny. Jednak nie to jest najciekawsze.

Dużo goręcej robi się na pozycjach 2 i 3, gdzie wciąż znajdują się odpowiednio iOS oraz Windows Phone. Różnica polega na tym, że pierwszy z nich nie ma już 21,2 procent udziałów, a jedynie 15,8 procent. Z kolei mobilne okienka urosły ponad dwukrotnie z 4,7 procent do 10,2 procent. Tym samym Apple ma nad Microsoftem już tylko 5,6 procent przewagi. Jeśli zachowana zostanie dynamika wzrostu Windows Phone’a, to już w przyszłym roku iOS może być tym trzecim, przynajmniej pod względem udziału w rynku.

Ale Microsoft wcale nie ma aż taki dużych powodów do radości. Dlaczego? A no dlatego, że aż 75 procent wszystkich smartfonów z Windows Phone’em to najtańsze modele Lumia 520 oraz Lumia 620, na których – nie ma co się oszukiwać – nie zarabia się zbyt wiele. Użytkownicy takich modeli rzadko też decydują się na zakup jakiejkolwiek aplikacji.

Apple też nie ma aż tak wielkich powodów do smutku. Może i w Europie sytuacja nadgryzionego jabłka nie jest aż tak dobra, ale w Japonii i USA firma ta ma kolejno aż 76,1 oraz 52,8 procent udziałów, a to jedne z najważniejszych rynków, szczególnie Stany Zjednoczone. To jasno pokazuje, jak bardzo podzielony jest mobilny świat. Amerykanie preferują iOS-a, a Europejczycy Androida. W to wszystko miesza się Windows Phone, który powoli zdobywa wpływy na każdym rynku.

Nie zapominajmy także, że Apple ma w swojej ofercie tylko modele premium, dla najbardziej wymagających i najbogatszych użytkowników. To na nich zarabia się najwięcej i dlatego sytuacja firmy z Cupertino cały czas jest świetna.

źródło: GSMArena

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o