Nowe Usługi Google Play wprowadzają sporo nowości. Warto na nie czekać

Google udostępnił nową wersję Usług Google Play (Google Play Services). Jeśli nie wiecie, to dzięki aktualizowaniu właśnie tej części systemu Android internetowy gigant poprawia bezpieczeństwo zielonego robota, aktualizuje API wielu usług i wprowadza nowości do Androida. Oczywiście nie są to tak duże zmiany, jak w przypadku aktualizacji całego systemu, ale i tak są one niezwykle ważne. Wczoraj zapowiedziana została nowa wersja o oznaczeniu 7.0.

Aktualizacje Usług Google Play są ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, są one związane z zabezpieczeniami samego systemu, więc warto je robić, ponieważ dzięki nim Android jest lepiej chroniony, a tym samym lepiej chronione są nasze dane. Po drugie, w ten sposób Google wprowadza sporo nowości dla deweloperów, a więc pośrednio także dla użytkowników. Twórcy aplikacji i gier dostają do swojej dyspozycji nowe narzędzia i nowe możliwości, dzięki którym my mamy okazję korzystać z nowych rzeczy.

Nowe opcje lokalizowania

Dlatego też nowe Usługi Google Play zostały ogłoszone na oficjalnym blogu Androida dla deweloperów. Pierwszą z zaprezentowanych nowości jest możliwość wyświetlania jednego okna dialogowego dla ustalania lokalizacji użytkownika. Dokładnie położenie smartfona deweloperzy mogą ustalać na podstawie WiFi, danych mobilnych oraz GPS. Jednak to od ustawień użytkownika zależy, czy wszystkie one są włączone. Teraz deweloper może w swojej aplikacji umieścić pojedynczy komunikat, dzięki któremu możliwe będzie włączenie od razu wszystkich modułów bez opuszczania aplikacji.

uslugi-google-play-lokalizacja

Kolejna zmiana również dotyczy lokalizowania użytkowników. Google przygotował nowe API, dzięki któremu możliwe będzie nie tylko zlokalizowanie smartfona, ale także meldowanie się w konkretnych miejscach. W tym celu ma być wykorzystywana ogromna baza miejsc, która znajduje się w Mapach Google. Deweloper będzie mógł w ten sposób zapytać nas, gdzie dokładnie jesteśmy. System wykryje nasze położenie, znajdzie pobliskie miejsca (np. restauracje, kluby itp.) i zapyta, w którym z nich jesteśmy.

Nowości w Google Fit

Spore zmiany przejdzie aplikacja Google Fit, a w sumie to jej API. Do tej pory deweloperzy mieli do dyspozycji tylko jedno API do wszystkich funkcji. Teraz zostało ono podzielone na 6 różnych API, z których każde jest odpowiedzialne za coś innego. I tak np. mamy API do obsługi czujnikó1) urządzenia, API do zapisywania danych, API do historii wyników i danych, czy też BLE_API do obsługi urządzeń Bluetooth Low Energy. Aplikacje które do tej pory korzystały z pojedynczego API nadal będą działać, ale Google zaleca przebudowanie appek i wykorzystywanie nowych możliwości.

Mobilne reklamy Google

To zmiana skierowana bezpośrednio do deweloperów. Od teraz mogą oni z łatwością zintegrować mobilne aplikacje Google’a ze swoimi kontami w Google Analytics, a tak naprawdę to stanie się to automatycznie. Dzięki temu twórcy appek i gier będą otrzymywać bardziej szczegółowe dane na temat swoich użytkowników.

Gry Google Play

Bardzo ciekawa nowość zawitała do Gier Google Play. Od teraz deweloper może tak stworzyć grę, aby smartfon lub tablet był wykorzystywany jako kontroler do rozgrywki wyświetlanej na ekranie telewizora. Brzmi to całkiem ciekawie i jest spora szansa na to, że Android stanie się konsolą z prawdziwego zdarzenia. Wyobraźcie sobie, że siadacie przez telewizorem, odpalacie grę i łapiecie za smartfona, który zamienia się w pada.

Nowy pakiet SDK ma został udostępniony w ciągu kilku najbliższych dni, więc wkrótce możemy się spodziewać kilku nowości w aplikacjach firm trzecich.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o