System Sailfish OS pozwoli na uruchamianie appek z Androida

Sailfish OS

Twórcy systemu operacyjnego Sailfish OS zapowiedzieli, że ich oprogramowanie bez problemu poradzi sobie nie tylko z aplikacjami na Androida, ale też ze sprzętami przystosowanymi do zielonego robota.

Prezes firmy Jolla, która stoi za systemem operacyjnym Sailfish OS, przyznał, że jego pracownicy włożyli sporo wysiłku w to, aby ich oprogramowanie pozwalało na bezproblemowe instalowanie aplikacji z Androida, a także działało na wszystkich urządzeniach, które powstały z myślą o zielonym robocie.

– Aplikacje takie jak Instagram, WhatsApp czy też Spotify będą działać na Sailfish OS – powiedział CEO Jolla.

Informacja z jednej strony dziwna, bo wychodzi na to, że Sailfish OS to tak naprawdę Android w nieco innym ubranku. W końcu będą to te same aplikacje i te same sprzęty. Z drugiej strony firma Jolla musi zrobić wszystko, aby zachęcić producentów oraz użytkowników do swojego rozwiązania. Co może być do tego lepsze niż korzystanie z dobrodziejstw najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie? Firma nie musi się martwić o całe zaplecze aplikacji, a w HTC One czy Galaxy S 4 nie trzeba zmieniać nic lub zmiany muszą być minimalne, aby oprogramowanie na nich działało.

Problem polega na tym, że Google jasno określa w swoich zasadach, że inne systemy operacyjne nie będą obsługiwane przez sklep Play. Więcej firma Jolla albo będzie musiała znaleźć rozwiązanie tego problemu (no chyba, że już znaleźli), albo będzie musiała się dogadać z Amazonem lub innym sklepem z aplikacjami.

Jeśli system oferowałby więcej niż Android, np. nie zwalniałby po kilku miesiącach użytkowania, a aktualizacje byłyby dostępne szybko i dla wszystkich, a przy tym dałoby się na nim instalować wszystkie aplikacje z Andka, to być może w tym szaleństwie jest jakaś metoda. Kto wie, w końcu pierwsza parta smartfonów sprzedała się bardzo szybko. Jeszcze w tym tygodniu Jolla znowu ma przyjmować zamówienia na kolejną partię. Wtedy też przekonamy się, jak jest naprawdę.

źródło: Digital Trends

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o