HTC pracuje nad własnym systemem operacyjnym

HTC One

Firma HTC szykuje swój własny system operacyjny – takie informacje podał The Wall Street Journal. OS ma zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku.

Jednak, co ciekawe, system operacyjny nie ma być przeznaczony na cały świat. Oprogramowanie powstaje konkretnie z myślą o rynku chińskim i tylko nim. Skąd taka decyzja?

Po pierwsze, udziały HTC w tym kraju cały czas rosną. W zeszłym roku wynosiły zaledwie 2,6 procent, a w tym roku jest to już 6 procent. Nadal nie jest to oszałamiający wynik, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, jak ogromny jest to rynek, to na pewno przynosi firmie sporo zysków.

Po drugie, Chińczycy korzystają z własnych serwisów, jak chociażby Weibo czy taż Baidu, a nie Google’a. HTC planuje zintegrować w nowym systemie najważniejsze rodzimy usługi z Państwa Środka. Wydaje się to być dość sensownym rozwiązaniem.

System ma się pojawić jeszcze w tym roku. Na ten moment jeszcze nie wiadomo, czy będzie to zupełnie nowe oprogramowanie, czy też mocno zmodyfikowany Android. To pytanie na razie zostaje otwarte. Ale jeśli miałbym zgadywać, to jednak stawiałbym na zielonego robota. Informacja wyciekła dopiero teraz, więc prace najprawdopodobniej nie trwają zbyt długo. Nie sądzę, żeby kilka miesięcy wystarczyło na stworzenie nowego systemu operacyjnego. Dużo łatwiej i szybciej będzie zmodyfikować Androida i właśnie na takie rozwiązanie stawiam.

HTC musi mocno walczyć o swoją pozycję. Analitycy przewidują, że firma po raz pierwszy może przynieść straty. Nie ma co się dziwić, że Tajwańczycy chcą mocno zaznaczyć swoją pozycję w Chinach. Jak już wspominałem – ich udział w tym rynku cały czas rośnie, a to znaczy, że ich produkty podobają się Chińczykom. No i jest to ogromny rynek, na którym można sporo zarobić.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o