Czy znasz pierwsze aplikacje na system Apple iOS? Oto one

Minęło już kilka lat odkąd zadebiutował pierwszy iPhone, a z czasem Apple uruchomiło swój sklep z aplikacjami. Dzisiaj w App Store mamy grubo ponad milion aplikacji i gier. Ale które z nich były pierwsze? Warto się im przyjrzeć, aby poznać nieco historię Apple, iPhone’a i App Store’a.

Pierwszy iPhone został zaprezentowany 9 stycznia 2007 roku, chociaż trudno nazwać to prezentacją telefonu, ale to już historia na osobny tekst. Do sprzedaży trafił 29 czerwca 2007 roku z systemem iOS w wersji 1.0. Początkowo nie było w nim czegoś takiego, jak App Store, czyli sklepu z appkami i grami. Ten pojawił się dopiero 10 lipca 2008 roku, za sprawą iOS-a 2.0 i iPhone’a 3G i początkowo można było w nim znaleźć 500 aplikacji.

No i właśnie – czy zastanawiałeś się kiedyś jakie to były aplikacje? Część z nich już dawno nie istnieje. Kilka przerodziło się w znane do dzisiaj usługi, a niektóre są cały czas aktualizowane. Jednak prawdziwym białym krukiem jest aplikacja na iOS-a, która pojawił się wcześniej niż… App Store.

Tap Tap Revolution

Tą aplikacją jest właśnie Tap Tap Revolution. Była to niezwykle prosta gra, która wykorzystywała mechanizm znany z Guitar Hero. Wystarczyło po prostu naciskać odpowiednie przyciski w wyznaczonym czasie, aby zdobywać punkty i pokonywać kolejne poziomy. Z czasem gra doczekała się kolejnych odsłon, np. Tap Tap Revenge. Niestety w zeszłym roku cała seria została zakończona. Wcześniej tworzyła ją firma Tapulous, a z czasem prawa wykupił Disney. W 2014 roku zapadła decyzja – to koniec serii Tap Tap. Nie zmienia to jednak faktu, że tytuł na zawsze wpisał się w historię rynku mobilnego jako jedna z pierwszy aplikacji, jeszcze przed erą App Store’a.

Super Monkey Ball

super-monkey-ball-first-ios-app

To kolejna gra, tym razem z sympatyczną małpką zamkniętą w kuli. Zadaniem graczy było po prostu odpowiednie pokierowanie (poturlanie?) postacią, aby pokonać poziom. A tych było około 100. Gra ostatni raz była zaktualizowana 6 lat temu. Jeszcze dwa miesiące temu była wciąż dostępna w App Store, razem z drugą częścią, ale w maju 2015 roku Sega podjęła decyzję, aby wycofać tytuły. Aktualnie można pograć a najnowsze wcielenie serii – Super Monkey Ball Bounce. Gra jest dostępna za darmo.

eBay

Chyba nie trzeba tego za wiele tłumaczyć, prawda? Jedną z pierwszych aplikacji na system iOS była appka eBaya. Oczywiście do dzisiaj jest ona obecna w sklepie i cały czas jest aktualizowana. Pierwsza wersja co prawda nie była tak rozbudowana, jak dzisiejsza, ale i tak był to hit. Zresztą chyba nie ma czemu się dziwić.

PhoneSaber

Prawdziwy hit App Store’a, gdy tylko został udostępniony. Już sama nazwa wiele mówi na temat aplikacji. Wystarczyło pomachać telefonem, aby ten zaczął wydawać charakterystyczne dźwięki miecza świetlnego, znanego z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Z czasem aplikacja została uśmiercona przez LucasArts i zastąpiona oficjalną appką Lightsaber. Dzisiaj trudno znaleźć nawet tą drugą, za to pełno jest podróbek.

Evernote

Tak, jedną z pierwszych aplikacji na system iOS był Evernote. To ta sama usługa, którą znamy dzisiaj. Już wtedy appka pozwalała na tworzenie różnego rodzaju notatek – głosowych, tekstowych lub ze zdjęciami. Oczywiście cały czas jest dostępna w App Store i cały czas aktualizowana.

Band

band-firts-ios-app

Prosta aplikacja muzyczna, która pozwalała zamienić telefon w instrument muzyczny. Do wyboru mieliśmy kilka instrumentów – perkusję, pianino czy też bas. Była to pierwsza tego typu appka. Dzisiaj jest ich już pełno i są zdecydowanie lepsze niż Band, które ostatni raz było aktualizowane wiele, wiele lat temu i dzisiaj już nawet nie jest dostępne w Apple App Store.

To oczywiście tylko niektóre z listy pierwszych aplikacji na system iOS. Nie brałem pod uwagę programów stworzonych przez Apple, bo wiadomo, że te były pierwsze, w końcu były dostępne w samym systemie operacyjnym. Jak widzicie wciąż sporo aplikacji działa do dzisiaj i mają się naprawdę dobrze.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o