Samsung celowo opóźnia prace nad Tizenem?

Wiadomo, że Samsung we współpracy z Intelem, tworzą system operacyjny Tizen. Nie wiadomo, kiedy miałby on zadebiutować. Jednak najnowsze doniesienia serwisu DigiTimes wskazują na to, że nie nastąpi to zbyt szybko i Koreańczycy mają ku temu sensowne powody.

Samsung najprawdopodobniej celowo opóźnia prace nad nowym systemem operacyjnym. Nie jest to z pewnością dobra informacja dla pozostałych producentów smartfonów z systemem operacyjnym Android, którzy chcieliby odebrać Koreańczyków wpływy na tym rynku. I to właśnie dlatego Samsung nie spieszy się z debiutem nowego systemu, chociaż jego przedstawiciele wierzą, że może być alternatywą dla zielonego robota.

Android ma w tym momencie aż 80 procent udziału w rynku smartfonów. Z tego ponad połowa należy do Samsunga, który ma ogromną przewagę nad swoimi rywalami – HTC, LG, Sony i pozostałymi. Skupienie chociażby części swojej uwagi na Tizenie mogłoby dać pole do działania pozostałymi firmom. A przecież nie jest tajemnicą, że utrzymanie się na szczycie bywa czasami trudniejsze niż sama wspinaczka na najwyższe miejsce podium.

Poza tym Samsung musi wprowadzić na rynek system operacyjny, który praktycznie od samego początku będzie w stanie konkurować z Androidem, iOS-em oraz Windows Phonem. Nie może popełnić tego samego błędu, co chociażby Mozilla ze swoim Firefox OS. Nie może nawet tak wejść na rynek, jak zrobił to Microsoft z mobilnymi okienkami, czyli bez wielu aplikacji. A to przecież właśnie appki są w tym momencie najważniejsze dla całego ekosystemu. Bez nich nie ma mobilnego systemu operacyjnego.

Samsung nie może się spieszyć – to jest niemal pewne. Tizen musi być niemalże doskonały, jeśli Koreańczycy chcą odnieść sukces i nieco uniezależnić się od Androida. A to na pewno nie będzie łatwe.

Chociaż sam z chęcią zobaczyłbym Tizena, to jestem pewien, że jeszcze trochę na niego poczekamy. Po dzisiejszych doniesieniach stawiałbym na okres wakacyjny 2014 roku lub nawet drugą połowę 2014.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o