Co przyniesie aktualizacja Windows Phone GDR3?

aktualizacja Windows Phone 8

Użytkownicy Windows Phone 8 aktualnie otrzymują aktualizację systemu, oznaczoną symbolem GDR2 (Amber w Nokiach). Tymczasem wiadomo, że Microsoft szykuje jeszcze jeden update – GDR3, który ma zostać wprowadzony przed wielką aktualizacją do Windows Phone 8.1. Co przyniesie?

Nowości sprzętowe

Na początek warto wspomnieć o obsłudze nowych podzespołów. Jak wiadomo, na ten moment Windows Phone 8 obsługuje maksymalnie procesory dwurdzeniowe oraz ekrany o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli. Wielu uważało, że ulegnie to zmianie dopiero w przypadku Windows Phone 8.1. Okazuje się jednak, że rewolucja może przyjść już przy aktualizacji GDR3. Wtedy też WP8 będzie działać na sprzętach z czterordzeniowymi procesorami (w tym najwydajniejszym aktualnie Snapdragonem 800) oraz wyświetlaczami o rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli.

Potwierdzeniem powyższych informacji mają być plotki na temat nowych urządzeń Nokii – smartfona z ekranem o przekątnej 6 cali i tabletu z ekranem o wysokiej rozdzielczości i czterordzeniowym procesorem. To właśnie na tych sprzętach GDR3 ma się pojawić na początku, ale z czasem ma także trafić na wszystkie urządzenia z Windows Phonem 8, poprzez mechanizm OTA (Over the Air).

Nowości systemowe

Pierwsza nowość ma dotyczyć nowych kafelków Live Tiles. A jeśli miałbym być bardziej precyzyjny, to nie nowych kafelków, a nowych możliwości dla tych już istniejących. W tym momencie każdy, średni „prostokąt” może wyświetlać maksymalnie 2 linijki tekstu. Aktualizacja GDR3 ma pozwolić na maksymalnie 3 linijki informacji. Ma to mieć szczególne znaczenie na sprzętach z większymi ekranami oraz wyższymi rozdzielczościami ekranów.
Poza tym aktualizacja GDR3 ma przynieść kilka, mniejszych lub większych usprawnień. Wśród nich znajdą się między innymi: tryb kierowcy, który uruchamiałby się automatycznie po połączeniu smartfona z systemem Bluetooth w samochodzie, ustawienia automatycznego obracania ekranu, osobne ustawienia głośności dla powiadomień systemowych (np. dzwonka) i multimediów (np. muzyki i gier) czy też możliwość wyłączania aplikacji w widoku multi-task (trzeba będzie przytrzymać przycisk wstecz i wtedy pojawią się wszystkie działają aktualnie appki, wraz ze specjalnym krzyżykiem do ich wyłączenia).

Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy aktualizacja GDR3 dla Windows Phone 8 miałaby się pojawić. Początkowe informacje mówiły jeszcze o tym roku. Niestety, na ten moment ciężko jest ocenić czy jest to prawdopodobna data. Kluczowa będzie tutaj premiera nowych urządzeń, które mają działać właśnie na zaktualizowanej wersji systemu operacyjnego.

za: All About Windows Phone

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o