Ile aplikacji na Windows Phone 8 działa też na Windows Phone 7?

Windows Phone

W momencie wprowadzenia na rynek systemu operacyjnego Windows Phone 8, Microsoft obiecywał, że będą na nim działać wszystkie aplikacje z Windows Phone 7. Obietnicy dotrzymano. Jednak zasada ta nie działa w odwrotnym kierunku. Ile aplikacji na WP8 działa na WP7?

Aplikacje, które działają tylko i wyłącznie na Windows Phone 8 nie zdarzają się aż tak często, jakby mogło się wydawać. Niestety, niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że jest ich coraz więcej i są to przede wszystkim nowe appki. Dlaczego tak się dzieje? Możliwości są dwie. Deweloper albo używa najnowszego API lub funkcji, które zostały przewidziane tylko w Windows Phone 8, albo po prostu nie chce, aby jego program trafił także na starszą platformę.

Zdarza się także, że deweloperzy przygotowują dwie różne wersje tej samej aplikacji. W takim wypadku użytkownik może je pobrać z tego samego linku, ponieważ programiści mają możliwość wrzucenia więcej niż jednego pliku .xap. W takim wypadku automatycznie jest wykrywana wersja systemu i każdy użytkownik dostanie taką wersję, jaka pasuje do jego Windows Phone’a. Niestety, w takim przypadku często wersja na WP7 jest pozbawiona wielu funkcji, ma mniejsze możliwości lub jest po prostu starsza i gorzej zoptymalizowana.

No to ile aplikacji na Windows Phone 8 działa także na Windows Phone 7? Odpowiednie zestawienie przygotował serwis All About Windows Phone. Okazuje się, że w Marketplace jest 156071 aplikacji na WP8. Z tej liczby zaledwie 26047 jest unikalna tylko dla tego systemu i nie działa na WP7, a 3305 ma różne wersje dla obu wersji kafelków Microsoftu. Oznacza to, że aż 83,5 procent aplikacji na Windows Phone 8 działa także na Windows Phone 7. To dużo lepsze liczby niż można było się spodziewać.

Windows Phone porównanie

Dużo gorzej brzmią już kolejne zestawienia. Wśród tysiąca najpopularniejszych aplikacji na WP8 ponad 25 procent albo nie jest dostępna dla WP7, albo jest udostępniona w gorszej wersji. Ale to jeszcze nie jest najsmutniejsze. Okazuje się bowiem, że około 50 procent aplikacji, które pojawiły się w sklepie w ciągu ostatnich 3 miesięcy, jest dostępna tylko w wersji na Windows Phone 8. Oznacza to, że zjawisko niedziałających appek na starszych kafelkach będzie się pogłębiać.

Nowe aplikacje na Windows Phone

Jednak trzeba też zrozumieć deweloperów. Windows Phone 8 oferuje kilka funkcji i elementów, które nie są obecne w poprzedniej wersji okienek. A przecież programistom zależy na tym, aby ich aplikacja była jak najlepsza. Także tworzenie dwóch wersji appki nie wydaje się zbyt sensowym pomysłem. W końcu użytkowników Windows Phone 7 będzie coraz mniej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o