Które smartfony z Windows Phone są najpopularniejsze w Polsce?

Nokia Lumia 920 Windows Phone 8

To, że Nokia ma największe udziały w rynku smartfonów z Windows Phone, nie jest żadnym odkryciem. Tylko jak duże są te udziały? To sprawdziła firma analityczna AdDuplex. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jakie urządzenia są najpopularniejsze, także w Polsce.

W grudniu 2013 roku Nokia miała aż 92,1 procent udziałów w całym rynku smartfonów z systemem operacyjnym Windows Phone. To jasno pokazuje, że Finowie (a niedługo Amerykanie z Microsoftu) dzielą i rządzą. Jednocześnie łatwo można wyciągnąć wnioski na temat pozostałych producentów i ich obaw związanych z produkcją sprzętów z mobilnymi okienkami. Nie dość, że smartfony z Windows Phone nie sprzedają się rewelacyjnie (chociaż jest coraz lepiej), to na dodatek konsumenci kupują praktycznie tylko Nokie. Kto chciałbym się pakować w coś takiego?

producenci-windows-phone

Sytuacji nie poprawia także zestawienie najpopularniejszych smartfonów. Najczęściej wybieranym przez konsumentów modelem jest Nokia Lumia 520. Budżetowy model ma aż 30,8 procent udziałów w rynku. To zdecydowanie za dużo. Prawda jest taka, że smartfony za złotówkę nie przysparzają producentom zbyt wielu zysków. Po pierwsze, zarobek na samym sprzęcie jest znikomy. Po drugie, osoba, której nie stać na kupno lepszego modelu, raczej nie przeznaczy zbyt wielkich sum na aplikacje czy chociażby akcesoria. To oczywiście spore uogólnienie, ale z pełną odpowiedzialnością sądzę, że można przyjąć takie założenie.

smartfony-windows-phone

Na kolejnych miejscach pod względem popularności znajdują się:

  • Nokia Lumia 920 (8,4 proc.)
  • Nokia Lumia 620 (8,0 proc.)
  • Nokia Lumia 720 (5,8 proc.)
  • Nokia Lumia 710 (5,6 proc.)
  • Nokia Lumia 820 (5,3 proc.)

Jednocześnie firma AdDuplex sprawdziła ile jest smartfonów z Windows Phone 7, a ile z Windows Phone 8. Okazuje się, że jest dużo lepiej niż mogłoby się wydawać. Stary system operacyjny stanowi dzisiaj 21,7 procent wszystkich urządzeń z mobilnymi kafelkami. To całym czas dość spora liczba, ale należy pamiętać, że z dnia na dzień będzie ona spadać. Jak łatwo wywnioskować – Windows Phone 8 ma 78,3-procentowy udział w rynku.

polska-windows-phone

Jak sprawa ma się w Polsce? W naszym kraju również najpopularniejsza jest Nokia Lumia 520, ale jej udział jest niższy niż światowa średnia i wynosi 23,5 procent. Na drugim miejscu – o dziwo – znajduje się HTC 8S z wynikiem 11,4 procent. Kolejne miejsca zajmują: Lumia 800 (9,8 proc.), Lumia 920 (9,6 proc.) oraz Lumia 610 (9,2 proc.). Wyraźnie widać, że w Polsce cały czas dość mocną pozycję ma Windows Phone 7.

źródło: AdDuplex

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o