Jednak nie wszystkie smartfony z WP 8.1 dostaną aktualizację do Windows 10?

Takie wnioski należy wyciągnąć po słowach Chrisa Webera – wiceprezesa Microsoftu ds. sprzedaży urządzeń mobilnych. Na oficjalnej stronie amerykańskiej firmy odpowiedział on na kilka pytań związanych z Windowsem 10 i jego wypowiedzi wcale nie wskazują na to, co padło w trakcie wczorajszej konferencji. Być może nie wszystkie urządzenia działające na systemie Windows Phone 8.1 zostaną zaktualizowane do nowszej wersji mobilnych kafelków.

Nie będę streszczał wszystkich wypowiedzi Chrisa Webbera i skupię się na tych najważniejszych, które bezpośrednią odnoszą się do procesu aktualizacji z Windows Phone 8.1 do Windows 10. Przedstawiciel Microsoftu powiedział między innymi:

– Nigdy nie było lepszego momentu, żeby kupić Lumię […] Dla przykładu, możesz mieć budżetową Lumię 435, stworzoną do selfie Lumie 735, czy też wspaniałą, złotą Lumię 930 i każdą z nich będzie w stanie zaktualizować do Windowsa 10 – powiedział na stronie Lumia Conversations.

Zauważcie, że w tej wypowiedzi padają tylko i wyłącznie nazwy modelów, które mają co najmniej 1 GB pamięci RAM. Webber nie mówi o Lumii 530, nie wspominając już o 520. To oczywiście kompletnie o niczym nie świadczy, a dobór modeli może być całkowicie przypadkowy. Ale Webber powiedział coś jeszcze, co już nie napawa takim optymizmem:

– Windows 10 został stworzony tak, aby dobrze działał na dzisiejszych Lumiach. Jak to w przypadku aktualizacji bywa, nie każdy model będzie w stanie korzystać ze wszystkich możliwości nowego systemu, a niektóre rozwiązania będą wymagały mocniejszych podzespołów. Naszym celem jest, aby WIĘKSZOŚĆ telefonów Lumia, które działają na Windows Phone 8 i Windows Phone 8.1, dołączyło do ekosystemu Windows…

Chris Webber wyraźnie używa słowa większość

Co prawda mówi o wszystkich telefonach z Windows Phone 8, a nie Lumiach, więc może mieć na myśli także modele od HTC, czy też innych producentów, ale wcześniej zaznacza, że nie wszystkie funkcje będą działać na słabszych sprzętach. Oczywiście nie mówi wprost, że nie wszystkie telefony zostaną zaktualizowane, ale pozostawia furtkę do domysłów. A nawet jeśli budżetowe sprzęty, np. Lumia 530, otrzymają Windows 10, to nie takiego samego, jak chociażby Lumia 730 lub 930, ale to chyba było do przewidzenia.

I chociaż na wczorajszej konferencji wyraźnie powiedziano, że wszystkie Lumie z Windows Phone 8.1 zostaną zaktualizowane do Windows 10, to dzisiaj zaczynam mieć wątpliwości. Mam nadzieję, że Webber rzeczywiście miał na myśli smartfony innych producentów, a nie te stworzone przez Nokię lub Microsoft. Na razie nie pozostaje nam nic innego, jak czekać do premiery nowego systemu, który i tak nie przyniesie wielkiej rewolucji na rynku mobilnym.

12
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Rafał KurczyńskiHugon SknadajTomekDamian JaroszewskiBuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

A biedni fani WP jak mantrę powtarzali, że na pewno dostaną Windows 10.

Damian Jaroszewski
Gość

Wiesz, ja nie chcę nic przesądzać, bo słowa są bardzo niejednoznaczne. Po prostu się zastanawiam i starałem się być bardzo ostrożny pisząc ten tekst. Ale wątpliwości są…

BuKoX
Gość
BuKoX

Owszem są – pytanie czy zastąpienie wcześniejszego sformułowania „all” na „najority” było przejęzyczeniem czy przygotowaniem na „few” :)

Hugon Sknadaj
Gość
Hugon Sknadaj

I tak lepiej niż Android ;). Jako były użytkownik Motoroli Moto G 2014, dalej czekam na oficjalną, w pełni funkcjonalną aktualizację do Lollipopa i nadal nie widzę ;). Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce z WP.

BuKoX
Gość
BuKoX

Ja mam 2-letniego Nexusa 4 i mimo, że gwarantowany okres aktualizacji już dawno upłynął dostałem Lollipopa. Co ciekawe – Google nie wprowadzał w błąd obiecując od razu aktualizacje N4 do L i dopiero kiedy obraz był praktycznie gotowy potwierdził możliwość aktualizacji. Dokładnie odwrotnie niż MS, który najpierw obiecywał a teraz powoli próbuje się z tego wycofać.

Rafał Kurczyński
Gość

Moja 920-tka jest z 2012 roku, a więc można liczyć, że cyka jej trzeci rok, a Denim dostała. ;)

Tomek
Gość

Czyli będę musiał wymienić moją 625 na jakiś nowszy model, jeśli to okaże się prawdą – nie dostane aktualizacji albo okrojoną wersję.

Hugon Sknadaj
Gość
Hugon Sknadaj

Tak samo u mnie. Już się zastanawiam nad sprzedażą tej Lumii i kupnem 735 na przykład… Bo do Androida mnie nie korci żeby wrócić ;). Tylko tyle, co niektórych appek brakuje.

Tomek
Gość

Ja może swojego żonie oddam, bo ma normalny telefon, a kiedyś wspominała o smartfonie :) I sobie kupię lepszą Lumię :)

Rafał Kurczyński
Gość

Tu raczej chodzi o same funkcje. Snapdragon S4 nie obsługuje tego, co obsługuje nawet S400 – przykład? Wykrywanie ilości wykonanych kroków. I zgaduje właśnie, że o tego typu detale, które być może dla niego są ważne, w starszych Lumiach nie będą wspierane.

Damian Jaroszewski
Gość

Lumia 530 też nie obsługuje wszystkich funkcji, np. Gestures…

Rafał Kurczyński
Gość

Czy nawet 930 nie obsługuje Glance Screen :)