Druga aktualizacja WP 8.1 anulowana, ale za to wcześniejsza premiera Windows 10?

Od wielu miesięcy mówiło się o tym, że w 2014 roku Windows Phone 8.1 doczeka się dwóch dużych aktualizacji. W praktyce okazało się, iż Microsoft ledwo wyrobił się z Update 1 i nowa wersja oprogramowania – przez operatorów komórkowych – wciąż nie trafiła do wielu smartfonów. Okazuje się, że Update 2 mógł zostać całkowicie porzucony, ale za to szybciej uświadczymy pierwszych telefonów z Windows 10. Pierwszy ma zostać pokazany już w marcu na targach Mobile World Congress w Barcelonie.

Do takich informacji dotarł redaktor serwisu NokiaPowerUser. Według jego źródła druga aktualizacja Windows Phone 8.1 została całkowicie anulowana. Zamiast tego na smartfonach szybciej ma zadebiutować od dawna zapowiadany Windows 10. Co więcej, pierwszy model ma zostać zaprezentowany już w marcu w trakcie targów MWC 2015 w Barcelonie.

Anulowanie Update 2 wydaje się całkiem wiarygodne. Zaledwie kilak tygodni temu Microsoft upublicznił Update 1, który i tak jeszcze nie trafił na zdecydowaną większość urządzeń, bo najpierw musi zostać sprawdzony i przystosowany przez operatorów komórkowych. Wprowadzanie za jakiś czas kolejnej aktualizacji jeszcze przed premierą Windowsa 10 nie miałoby większego sensu. Podejrzewam, że Update 2 jeszcze nie trafiłby do wszystkich urządzeń, a już dostępna byłaby „dziesiątka”.

live-lock-screen-beta-windows-phone-5

 

Poza tym warto też pamiętać, że sporo funkcji dodano zwykłymi, małymi aktualizacjami systemu, np. przełącznik danych mobilnych w ustawieniach Windows Phone 8.1. Co prawda nie uświadczyliśmy jeszcze zapowiadanych nowości związanych z Bluetooth (m.in. MAP, HID 1.1, czy też HOGP), ale to także można wprowadzić niewielkim updatem, a nawet może poczekać do czasu Windowsa 10.

Jednocześnie nie wydaje mi się, aby Microsoft już w marcu zdecydował się na pokazanie pierwszego urządzenia z Windows 10. Co prawda targi Mobile World Congress w Barcelonie wydają się idealnym momentem na takie wielkie premiery (chociaż nie są), ale to chyba byłoby jeszcze zbyt wcześnie dla amerykańskiej firmy.

Nie jestem pewien, czy Microsoft zdążyłby przygotować system do oficjalnej premiery. Lepiej poczekać i zrobić coś porządnie, niż spieszyć się i potem tłumaczyć się z błędów. Poza tym na MWC 2015 będzie sporo różnych premier i Windows 10 zniknąłby w gąszczu nowości. Zamiast tego lepiej zorganizować własną konferencję, aby cały świat skupił się tego jednego dnia właśnie na Microsofcie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o