Marnujemy szanse, które dają nam zdobycze nowych technologii

Zacząłem wczoraj czytać książkę „Herr Guardiola”, która opisuje moment, w którym Pep Guardiola zaczyna być trenerem Bayernu Monachium. Okazało się, że na samym początku lektury w żaden sposób nie związanej z nowymi technologiami, przeczytać można bardzo mądre słowa, które zmobilizowały mnie do napisania tego tekstu.

Te mądre słowa pochodziły od byłego mistrza szachowego Kasparowa. W książce można przeczytać następujący fragment:

Jako przykład podał iPhone’a, którego moc procesora jest znacznie wyższa od mocy komputerów Apolla 11 – AGC (Apollo Guidance Computer) miał sto tysięcy razy mniejszą pamięć RAM niż obecny smartfon. Tamte komputery służyły do wysyłania człowieka na Księżyc – powiedział Kasparow – a teraz wykorzystujemy moc telefonu komórkowego do zabijania ptaków (aluzja do popularnej gry Angry Birds).

I nie powiecie mi, że w tym tekście nie ma wielkiej mądrości. Jasne, że nowe technologie wykorzystujemy także w wielkich sprawach, jak chociażby nanotechnologia, medycyna, czy też nowe sposoby pozyskiwania ekologicznej energii. Ale skoro komputer wielokrotnie słabszy od iPhone’a użyto do wysłania człowieka na Księżyc, to czy nie jest Wam trochę głupio wykorzystywać smartfona do przywoływanego zabijania ptaków?

Pomyślcie, jak wielkie możliwości dawałoby nam umiejętne wykorzystanie urządzenia, które na co dzień nosimy w kieszeni, plecaku, czy też torebce. Co moglibyśmy zrobić za pomocą smartfona, gdybyśmy tylko potrafili wykorzystać jego wszystkie możliwości. Nie mówię już o wysyłaniu człowieka na Księżyc, bo wiadomo, że dla zwykłego Kowalskiego nie jest to możliwe, ale przecież wystarczyłyby umiejętności programistyczne…

Teraźniejszość pozwala nam na osiąganie rzeczy niewiarygodnych. Zdobycze nowych technologii dają nam zupełnie nowe możliwości rozwoju, a my tymczasem denerwujemy się na Messengera, ustawiamy kwiaty, aby zabijały nadchodzące hordy zombie lub strzelamy ptakami z procy, aby zbijać zielone świnie. Przeczytajcie poprzednie zdanie jeszcze raz i to najlepiej na głos, bo chyba tylko wtedy zdacie sobie sprawę z tego, jak absurdalnie to brzmi.

Czy aby przypadkiem nie marnujemy szans, które dają nam nowe technologie?

Photo credit: NASA / Foter / Public domain

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Michał Chęciński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał Chęciński
Gość
Michał Chęciński

Trochę marnujemy, bo dzięki nim moglibyśmy jeszcze bardziej, niż teraz ułatwić sobie życie.