EaseUS Data Recovery Wizard Free – recenzja programu do odzyskiwania danych

Czasami zdarza się tak, że przez przypadek usuniemy jakieś dane z karty pamięci lub zewnętrznego dysku, na których bardzo nam zależało lub były niezwykle ważne. W takiej sytuacji ratunkiem okazują się programy do odzyskiwania danych. Jednym z nich jest EaseUS Data Recovery Wizard Free, który postanowiłem sprawdzić.

Czym jest EaseUS Data Recovery Wizard Free?

Program został stworzony przez znaną markę EaseUS ze Stanów Zjednoczonych. To darmowe narzędzie, które pozwala odzyskać utracone pliki. Jest jednak pewne ograniczenie – bez ponoszenia dodatkowych kosztów możemy odzyskać od 500 MB do 2 GB plików (o ile zdecydujemy się udostępnić program w mediach społecznościowych). Jeśli chcemy odzyskać więcej plików, to niestety konieczne będzie wykupienie płatnej licencji. Najtańsza to koszt kilkuset złotych, więc dość wysoki. Raczej zwykły użytkownik nie zdecyduje się na taki zakup.

Easeus Data Recovery Wizard Free 2

Program obsługuje następujące systemy plików: NTFS, NTFS5, EXT2, EXT3, FAT 12, FAT 16 oraz FAT 32. W praktyce są to wszystkie najważniejsze systemy plików i zarazem wszystkie, które można znaleźć w przypadku systemów Windows.  Trzeba przyznać, że program charakteryzuje się bardzo prostym i czytelnym interfejsem. Na początku wybieramy jakiego typu pliki chcemy odzyskać – filmy, muzykę, zdjęcia, dokumenty, e-maile oraz inne. W następnym kroku wybieramy dysk, na którym znajdowały się utracone dane. Po tym program przeszukuje dokładnie zasoby danej pamięci, po czym prezentuje listę plików zdolnych do odzyskania.

Jak działa?

Można pisać, jak program działa w teorii, ale najważniejsze, to sprawdzić go w praktyce. Zdecydowałem się na dość prosty test. Na pustego pendrive’a wgrałem trzy pliki – PDF, MP3 oraz JPG. Następnie sformatowałem pamięć. Za pierwszym razem było to szybkie formatowanie, czyli w praktyce takie, jakby po prostu ręcznie usunął pliki z pendrive’a. Po chwili program odzyskał wszystkie pliki w całości. Co ważne, działały bez zarzutu.

Easeus Data Recovery Wizard Free odzyskane

Drugi test polegał dokładnie na tym samy, ale tym razem nie zaznaczyłem opcji szybkiego formatowania. System dokładnie wyczyścił pendrive’a. Ponownie spróbowałem odzyskać pliki. Zgodnie z przewidywaniami plików nie udało się już odzyskać. Ale nie ma czemu się dziwić. Właśnie tak ma działać porządne formatowanie. Poza tym to jednak program darmowy. Do odzyskania danych w ten sposób potrzeba porządnego oprogramowania, które jest niezwykle kosztowne. Poza tym raczej nikt przez przypadek nie zrobi takiego formatowania.

Do tego przeprowadziłem jeszcze trzeci test. Ponownie wgrałem na pendirve’a te same trzy pliki. Następnie usunąłem je ręcznie i nadpisałem całość dostępnej pamięci. Po tym ponownie spróbowałem odzyskać pliki. Co chyba mało zaskakujące, operacja zakończyła się niepowodzeniem. Ale nie ma czemu się dziwić. Pliki zostały nadpisane, co jest praktycznie równoznaczne z porządnym formatem, a nawet skuteczniejsze. Jeśli na stałe chcecie wyczyścić ślady po jakiś plikach na dysku zewnętrznym, to powinniście kilkukrotnie nadpisać pamięć.

Easeus Data Recovery Wizard Free 1

Podsumowanie

Myślę, że program można uznać za skuteczny. Trudno oczekiwać od darmowego narzędzia, aby odzyskiwało pliki po nadpisaniu lub porządnym formacie. Zresztą nie do tego służy. Ma pomóc w sytuacji gdy przez przypadkiem usuniemy jakieś dane, a nie do zaawansowanego odzyskiwania po formacie. Program możecie pobrać za darmo ze strony producenta.

*Tekst powstał przy współpracy z EaseUS. Firma nie miała jednak wpływu na wydźwięk recenzji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o